Článek
Když poněkud blazeovaný Zdeněk Hřib vystřídal na lodním můstku kdysi pirátského korábu (leč dnes bárky) charismatického a někdy neortodoxního Ivana Bartoše, byla to spíše z nouze ctnost. Piráti totiž mají kromě Bartoše jen dva další veřejně známé členy s puncem lídrovství. Jedním z nich je právě Zdeněk Hřib, druhým Jakub Michálek, který však svou schopností ironizace čehokoli a zároveň vizáží není ten úplně správný „kluk z plakátu“ pro většinu potenciálních voličů.
Hřib se sice v poslední době zhusta účastní všemožných televizních debat, avšak jeho výkony v nich nejsou nijak oslnivé. Má to své důvody. Jednak zatím není tolik zběhlý v mediálních vystoupeních v ranku nejvyšších pater politiky, ale pak také na svých bedrech nese až příliš velké břímě. Jak známo, jeho stěžejní prací je funkce náměstka pro dopravu v Praze. To je agenda, která je natolik náročná a komplikovaná, že nutně musí spolykat drtivou většinu profesního času. Otázkou tedy je, jak může vrchní bukanýr zvládat plnohodnotné vedení strany, navíc v turbulentním předvolebním čase?
Hřibova únava byla patrná například ve velké televizní debatě na jedné ze soukromých stanic ke konci června. Shodou okolností tentýž den až pozdě do noci zasedalo pražské zastupitelstvo, z něhož se Hřib předčasně omluvil právě kvůli uvedené televizní debatě. Během zasedání zmíněného zastupitelstva (autor textu jeho převážnou část sledoval on-line) Hřib musel čelit mnoha drsným výtkám, zejména od ANO a ODS; tyto strany tvoří na pražské radnici neoficiální „opoziční smlouvu“. Jeho výkon v televizi pak tomu odpovídal. Komentátoři ve studiu se po skončení debaty podivovali, jak chatrně šéf Pirátů využil jedinečnou šanci zlákat alespoň některé zklamané voliče koalice Spolu.
Sice se může zdát, že do voleb je z hlediska zbývajícího času dostatek manévrovacího prostoru, ale to samozřejmě není pravda, jak potvrdí každý volební profesionál. V kontextu toho, kdy menší volební strany považují (oprávněně!) předvolební mítinky na prázdných náměstích menších měst za pouhá povinná cvičení, platí i to, že naopak každá televizní debata je kvůli dosahu nadmíru důležitá.
U Pirátů by si měli uvědomit, že tržní principy platí rovněž v politice. V současnosti politické tržiště nabízí mnoho voličů, kteří minule dali hlas Spolu, ale letos k volbám už nechtějí jít. Na vině je nejen panoptikální bitcoinová kauza; roli pochopitelně hraje i stěží uvěřitelný amatérismus vládní koalice na ekonomickém poli. Piráti by se měli, s plným nasazením, doslova poprat o každý takový hlas.
Ideologicky ukotvený jedinec samozřejmě může namítnout, že ODS a Piráti jsou si alespoň „papírově“ natolik vzdáleni, že přece nemohou být z voličského hlediska jakkoli zaměnitelní. To je však dokonale mrtvá teze. Stačí si totiž připomenout, kdo tvoří koalici Spolu.
V textu jsou použity informace z těchto zdrojů:
https://cnn.iprima.cz/on-line-rekordni-korupce-pustil-se-hrib-do-ano-nemate-pro-nej-pasek-reagoval-havlicek-478039
https://praha.eu/zasedani-zastupitelstva#/detail/6641
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-ano-a-ods-v-praze-sblizuje-spolecny-nepritel-hrib-koalice-ale-zatim-drzi-266301
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-koalice-spolu-se-opet-klamave-chlubi-rostouci-ekonomikou-a-nizkou-inflaci-40526871?noredirect=1
https://cnn.iprima.cz/koalice-spolu-do-evropskych-voleb-je-nocni-mura-nevime-co-vlastne-volime-tvrdi-vales-419605