Článek
Kofein
Je asi tou první látkou, která vás napadne ve spojení s energetickými nápoji. A je zároveň tou hlavní látkou zodpovědnou za jejich nabuzující účinek. Jeho doporučená denní dávka je variabilní v závislosti na jedinci. U dětí ve věku mezi 10 až 12 lety činí asi 84 mg/den. Pro srovnání, jedna plechovka energetického nápoje Monster obsahuje 150 mg kofeinu. Ještě více kofeinu, konkrétně 200 mg, obsahuje například nápoj Prime, který si od svého uvedení na trh v roce 2022 získal velkou oblibu mezi mladistvými.
Největší rizika spojená s nadměrnou konzumací kofeinu zahrnují nespavost, která může vést k poškození fyzického i psychického zdraví dítěte. Vedlejšími účinky konzumace mohou být úzkosti, deprese či ztráta kostní hmoty a s tím spojené problémy s růstem kostí.
Barviva
Barviva obsažená v nápojích mají širokou škálu nežádoucích účinků od poklesu krevního tlaku až po vznik nádorových onemocnění. Při studiích na krysách se ukázal negativní vliv barviva zvaného červeň allur známého také pod názvem E129 na schopnost reprodukce. Byl pozorován dřívější výskyt nádorů lymfatického systému, hyperaktivita a alergické reakce.
Dalšími problematickými látkami často obsaženými v energetických nápojích jsou barviva tartrazin (E102), brilantní modř (E133) a košenila (E120). Většina z těchto barviv se syntetizuje z uhelného dehtu, který je prokázaným karcinogenem.
Konzervanty
Benzoan sodný, benzoan draselný nebo kyselina sorbová mohou ojediněle vyvolávat vznik astmatu či hyperaktivitu. Jejich největší zrada ale spočívá v jednom nenápadném detailu. Pokud benzoan sodný reaguje s benzoanem draselným, nebo dokonce s vitamínem C, může vznikat karcinogenní benzen. Tato oblíbená látka školské chemie způsobuje mutaci DNA, a přispívá tak k propuknutí některých onemocnění, jakou je Parkinsonova choroba. K tomu přispívá k oxidačnímu stresu, který způsobuje poškození buněk a tkání.
Aby toho nebylo málo, tyto procesy ještě více katalyzuje výše zmíněný tartrazin. Vzniká tak nečekaně nebezpečný koktejl chemických látek, který může mít závažné zdravotní důsledky.
Cukry
Cukry jsou dalším významným prvkem energetických nápojů a jedním z hlavních zdrojů jejich energie. V jedné plechovce energetického nápoje může být až 50 g cukru. Taková dávka daleko překračuje doporučený denní příjem přidaného cukru, který činí přibližně 25 až 50 g pro dospělé a ještě méně pro děti.
Nadměrná konzumace cukrů způsobuje výkyvy hladiny cukru v krvi, což vede k únavě a podrážděnosti, a dlouhodobě přispívá k obezitě, cukrovce a zubním kazům. U dětí může negativně ovlivnit metabolismus a růst. Kombinace cukru a kofeinu navíc zvyšuje riziko závislosti.
Prospěšné jsou vitamíny, taurin a L-karnitin, ale i tady je háček.
L-karnitin se běžně vyskytuje v těle a napomáhá spalování tuků. Taurin je nezbytnou součástí organismu a používá se k léčbě některých chorob. Problémem je, že tyto látky mají v energetických nápojích tak malé zastoupení, že jejich pozitivní účinky lidský organismus téměř nepocítí.
Opačná situace nastává u vitamínů, které jsou v nápojích obsaženy ve vysokém množství. Tělo je proto nuceno většinu z nich vyloučit.
Odkazy:
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/zakaz-prodeje-energetickych-napoju-detem-do-15-let-prosel-pres-vladu-355283
https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/products/2001019267628?srsltid=AfmBOorw57w4AebLLiquMpUBXm0UyRFH-yo5FOGzkIMdi-YjrWaoSRvn
https://kulturistika.ronnie.cz/c-31550-kofein-jaka-je-bezpecna-davka.html
https://www.lazenskakava.cz/jake-ucinky-ma-kofein-na-dospivajici/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Prime_(n%C3%A1poj)
https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E129
https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E133
https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E102
https://www.stoplusjednicka.cz/hrozba-v-barevnem-baleni-jak-nebezpecne-jsou-energy-drinky
https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E211
https://cs.wikipedia.org/wiki/Taurin
https://cs.wikipedia.org/wiki/Karnitin
https://metro.co.uk/2018/08/30/there-are-14-teaspoons-of-sugar-in-a-single-can-of-monster-energy-drink-7895765/
https://www.youtube.com/watch?v=I5SOx9VTrjk
https://www.bbcgoodfood.com/health/family-health/children-and-sugar-how-bad-it
https://www.healthline.com/nutrition/how-much-sugar-per-day
https://www.health.harvard.edu/heart-health/the-sweet-danger-of-sugar