Hlavní obsah

Skryté nebezpečí: Oleandr – Zrádná rostlina

Foto: Erica On The Go/pexels.com

Oleandr je krásný, ale jedovatý keř, který se může objevit nejen v přírodě, ale i na vaší dovolené. Jeho toxické látky mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Jak poznat tuto nebezpečnou rostlinu a co dělat v případě otravy?

Článek

Každý den se na naší planetě odehrávají souboje o přežití. Některé rostliny se brání pomocí jedů, které mohou být nebezpečné nejen pro zvířata, ale i pro člověka. Jednou z těchto rostlin je oleandr (Nerium oleander), který je na pohled půvabný, ale skrývá smrtící nebezpečí. Jak poznat tuto rostlinu a co dělat, pokud k otravě dojde?

Identifikace oleandru

Oleandr je stálezelený keř či malý strom, který může dorůst až do výšky šesti metrů. Jeho úzké, kožovité listy a květy v odstínech růžové, červené, bílé nebo žluté jsou jeho charakteristickými rysy. Roste obvykle v teplejších klimatických oblastech jako Středomoří, severní Afrika či jihovýchodní Asie. Oleandr můžete najít jak v parcích a zahradách, tak i volně rostoucí v přírodě.

Co dělat při otravě?

Každá část oleandru je toxická – listy, květy, semena i kůra obsahují jedovaté látky, jako jsou oleandrin a neriin. Po požití jakékoli části rostliny může dojít k vážné otravě. Příznaky otravy zahrnují nevolnost, zvracení, bolesti břicha, průjem, nepravidelný srdeční tep, zmatenost a v extrémních případech může dojít k selhání dýchání a dokonce i k smrti.

Preventivní opatření

Pokud plánujete pobyt v oblastech, kde se vyskytuje oleandr, dbejte na základní bezpečnostní opatření:

Znáte své prostředí: Před cestou zjistěte, zda jsou v oblasti přítomny oleandry, a naučte se je rozpoznat.

Ochranné oblečení: Při procházkách v přírodě nosíte vhodné oblečení a rukavice.

Ochrana dětí a zvířat: Ujistěte se, že děti a domácí zvířata nejsou v blízkosti oleandru, a vysvětlete jim nebezpečí této rostliny.

Co dělat při podezření na otravu?

Pokud máte podezření, že jste byli vystaveni oleandru nebo že došlo k otravě, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Informujte lékaře o podezření na expozici oleandru a o všech příznacích, které jste pozorovali.

Anketa

Máte doma oleandr a víte, že je jedovatý?
Ano, vím.
100 %
Ano, ale nevěděl/a jsem to.
0 %
Ne.
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovali 3 čtenáři.

Zdroje:

(https://cs.wikipedia.org/wiki/Oleandr)

(https://www.rozhlas.cz/jedovaté-rostliny-v-přírodě/)

(https://www.idnes.cz/oleandrin-a-jeho-toxické-účinky)

(https://www.zahrada.cz/prevence-otravy-oleandrem)

(https://www.zdravotninoviny.cz/zdravotní-rizika-oleandru)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz