Článek
Průměrná výše českých starobních důchodů dosáhla podle Ministerstva práce a sociálních věcí 21 080 Kč a po valorizaci bude šplhat ke 22 000 Kč.
Vzhledem ke stoupajícím cenám základních životních potřeb je pochopitelně těžké zejména pro seniory, kteří nebydlí ve vlastním vyjít. Často se přitom argumentuje výší německých důchodů, které mají být více než dvojnásobné a šplhat ke 44 tisícům Kč. Při bližším pohledu ovšem rozdíl není zdaleka tak markantní.
Důchody v Německu: Odvádí se daň i pojištění
I tato částka tvoří jen 41% průměrné hrubé mzdy v Německu, která je v roce 2025 cirka 108 tisíc Kč. V Česku je důchod bližší průměrné hrubé mzdě, která je u nás téměř 47 tisíc Kč. Průměrný důchod u nás představuje tedy cca 45% průměrné mzdy.
Hlavní rozdíl je ovšem v tom, že v Německu se z důchodu částečně strhává daň z příjmu a zdravotní/pečovatelské pojištění. Čistý důchod v Německu tak v reálu jen mírně přesahuje částku 30 000 Kč. A to už oproti ČR zase o tolik více není.
Individuální spoření na důchod nezbytností
Hlavní rozdíly v tom, proč si v Německu žijí důchodci lépe jsou dva. V zemi má mnohem delší tradicí větší individuální spoření, které se u nás teprve pozvolna rozšiřuje. A je jasné, že vzhledem k výrazně vyšší mzdě si mohou důchodci v Německu na stáří odložit více než méně vydělávající Češi.
Výše důchodů ovšem závratně rozdílná není a v ČR tvoří dokonce větší poměr ve srovnání s průměrnou hrubou mzdou. Je tak jasné, že pro budoucí generace českých seniorů bude nezbytné aby se na stáří v mnohem větší míře připravili sami.