Článek
Věk zlatých hokejek
I tak by se dalo označit období od zisku olympijského zlata na turnaji století v Naganu, až po rok 2011, kdy cinkla na 10 let poslední medaile národního týmu v Bratislavě. Doba, kdy jsme byli zvyklí pravidelně bojovat o cenné kovy a patřili jsme ke špičce světového hokeje. Bylo vlastně téměř jedno, zda přijede tým složený z hvězd NHL, mixu nebo čistě evropských soutěží, Česká republika dokázala v tomto mezidobí několikrát namíchat vítězný koktejl, na který budou další generace s úctou a hrdostí v srdci vzpomínat. Součástí těchto vzpomínek hokejových fandů tak s naprostou samozřejmostí musí být i turnaj konající se v německých městech Kolín nad Rýnem a Mannheim, v roce 2010. Na turnaji, který znamenal pro Českou republiku možnost odzkoušet hráče evropských soutěží na mezinárodním klání s hvězdami ostatních týmů a pro tým Ruska jednu z nejlepších příležitostí dovršit zlatý hattrick. Vše se ale nakonec událo trochu jinak.
Rachna kachna, to to letělo!
Kdo by dnes neznal již legendární hlášku legendárního komentátora hokejových přenosů Roberta Záruby, ze semifinálového utkání proti Švédsku. Srovnání 7 sekund před koncem proti jednomu z nejméně oblíbených soupeřů národního týmu, právem patří do výkladní skříně momentů někam mezi nájezd Roberta Reichela v semifinále Nagana proti Kanadě, nebo finálový gól Petra Svobody proti sborné.
Tým vedený Tomášem Rolinkem , který se mohl opřít pouze o dvě hvězdné posily z NHL (Rozsíval, Voráček) a který byl po překvapivé prohře ve skupině s Norskem na kraji vyřazení a historického nepostoupení do čtvrtfinále MS, se vzedmul k heroickému výkonu a postupné vyřazení Lotyšska, Finska, Švédska a nakonec Ruska, je dnes součástí historického úspěchu malé země uprostřed Evropy a hráčů, kteří více než kdo jiný definovali pojem „hra srdcem“.
Takoví obyčejní kluci
Členy výše zmiňovaného výběru a tragického letu byli také Karel Rachůnek, Jan Marek a zlatý medailista z Vídně, Josef Vašíček. Skromní tahouni, jejichž stopa v klubech i národním týmu byla více než znatelná. Jistě, již jsme zmiňovali Rachůnkovo vyrovnání 7 sekund před koncem se Švédy, ale mnohem ikoničtější je jeho souboj s obrem Arťuchinem, kterému se pomstil za surový zákrok v osmifinále a v boji o bronz s ním naprosto čistě a precizně vysklil sklo u trestných lavic - no radost pohledět a jako bonus se to obešlo bez jakéhokoliv trestu pro českého hráče. Jan Marek byl zase typem tichého a introvertního dříče, který na led vcházel jako první a odcházel jako poslední. S Lukášem Kašparem tvořili jistotu nájezdových exekutorů. Josef Vašíček platil za klidnou oporu, s jeho výškou 193 cm z něj šel patřičný respekt a svůj tým dokázal podržet i kanadskými body - v sezóně 2010/2011 vyhrál kanadské bodování play-off KHL.
Všichni tři stejně jako celý zbytek týmu, klubového personálu a posádky nastoupili do letadla na trase Jaroslavl - Minsk. Z něj už nikdy nevystoupili. Jakovlev Jak-42D se krátce po startu zřítil v těsné blízkosti Letiště Tunošna a částečně se roztříštil do řeky Volhy. Závěr vyšetřování ruské prokuratury? Selhání lidského faktoru - druhý pilot Igor Ževelov pravděpodobně při startu šlapal na brzdový pedál. Politováníhodná chyba, která však ukázala žalostný stav ruského letectví a částečně i stavu celé země. Koneckonců 12 let po této tragédii je ruská Potěmkinova vesnice rozbita napadrť a nezbyla ani zdánlivá iluze o postsovětském blahobytu a impériu.
Oběti leteckého neštěstí u Jaroslavle:
Posádka
Andrej Anatoljevič Solomencev
Igor Konstantinovič Ževelov
Sergej Valerjevič Žuravljov
Jelena Sarmatovová
Naděžda Muzafarovna Maksumovová
Jelena Šavinová
Vladimir Maťuškin
Hokejový tým
Hokejový tým
Alexandr Vjuchin
Stefan Liv
Pavel Trachanov
Jurij Uryčev
Michail Balandin
Robert Dietrich
Karel Rachůnek
Ruslan Salej
Maxim Šuvalov
Marat Kalimulin
Kārlis Skrastiņš
Sergej Ostapčuk
Ivan Tkačenko
Alexandr Vasjunov
Arťom Jarčuk
Vitalij Anikejenko
Gennadij Čurilov
Pavol Demitra
Nikita Kljukin
Jan Marek
Daniil Sobčenko
Josef Vašíček
Alexandr Galimov
Alexandr Kaljanin
Andrej Kirjuchin
Pavel Snurnicyn
Realizační tým
Brad McCrimmon
Igor Koroljov
Alexandr Karpovcev
Nikolaj Krivonosov
Jurij Bachvalov
Alexandr Beljajev
Jevgenij Kunnov
Vjačeslav Kuzněcov
Vladimir Piskunov
Jevgenij Sidorov
Andrej Zimin
Zdroj: