Článek
Jeden gauč a hrnek kafe
Když byla 22. září 1994 odvysílána první epizoda seriálu Friends na stanici NBC, pravděpodobně ani producenti Marta Kauffman, David Crane a David S. Bright vůbec netušili, jaký klenot televizní zábavy na obrazovky diváků přinášejí. Neznámí tvůrci, (téměř) neznámý casting, kdo by to byl řekl. Přesto už první série zaznamenala rekordní úspěch a další které na ní navazovaly, bořily všemožné tabulky sledovanosti. Poslední díl vysílaný 6. května 2004, sledovalo jenom v USA neuvěřitelných 51 milionů diváků. Co stojí za úspěchem jednoho z nejoblíbenějších seriálů všech dob?
Pokud bych byl nucen to popsat jedním slovem, bude to jednoznačně - casting. Tvůrci a producenti pořadu měli neuvěřitelný čuch na chemii, souznění a projev všech šesti protagonistů. Přestože v branži byla známější pouze Courtney Cox (Monica), která už měla za sebou roli po boku Jima Carreyho v komedii Ace Ventura, všichni se do svých rolí aklimatizovali velice rychle. A to i přesto, že původně měla hrát Monicu Jennifer Aniston a Matthey Perry musel být do své role Chandlera odhlasován a schválen ostatními. Vše si ovšem sedlo a začalo fungovat jako velmi dobře promazaný stroj. Prostředí Greenwich Village v New Yorku je příjemně komorní a jakmile si „Přátelé“ sednou na gauč v kavárně „Central Perk“, je to jakoby seděli ve vašem obýváku. A nesnaží se vyřešit morální otázky fungování světa, nehledají univerzální odpověď, zkrátka řeší to co my všichni - práci, vztahy, radosti a strasti obyčejného života. To vše s humorem, věčně nepříjemným barmanem Guntherem v zádech a šálkem kávy v ruce.
Tak jak to de?
Není to jen civilním projevem seriálu, ale i ikonickými hláškami a postavami. Kdo by si nepamatoval trhlou Janice, lesbické matky Rossova syna Bena nebo např. cameo roli Jeana Clauda Van Damma. To vše velice jistě dokreslovalo působivou autentičnost seriálu a myslím, že každý z nás začal prožívat životní příběhy party trhlých, laskavých, nemotorných a přesto naprosto úžasných lidí. Každý byl jedinečný, každý měl trochu jiné vlastnosti a přesto vždy táhli za jeden provaz. Celých 10 let nám zlepšovali náladu a zatímco měli hrát partu přátel v sitcomu, stali se z nich skuteční přátelé i mimo televizní obrazovky. Důkazem budiž společný postup za jednotným honorářem, který poté činil neuvěřitelný 1 milion dolarů za epizodu.
Nejenom, že se seriál vysílal ve více než 100 zemí na světě, jeho přesah dokresluje i dokumentární počin televizní stanice HBO, která v roce 2021 vydala Friends Reunion Special, kde se všichni herci opět sešli ve studiu 24 společnosti Warner Bros., kde se celý seriál natáčel a vzpomínají na nezapomenutelných 10 let života i to, jakým způsobem jim seriál změnil jejich kariéry. Nejenom, že vzpomínají samotní protagonisté, zvláštní hosté seriálu, ale především fanoušci - ti, kteří se seriálem jenom bavili, ale i ti, kterým překonání těžké deprese doslova zachránilo život.
I'll Be There For You
Vše ale bohužel nemůže mít šťastný konec. Matthew Perry, představitel Chandlera zemřel v brzkém věku 54 let a to 28. října 2023 po požití ketaminu a utonutí ve vyhřátém konci bazénu, ve svém sídle v Los Angeles. O Perrym se vědělo, že drtivou většinu své kariéry bojoval se závislostí na návykových látkách a alkoholu a dokonce z tohoto důvodu se na seriál odmítl dívat - prý by přesně věděl, v jaké sérii a epizodě byl pod vlivem. Tímto uhasly veškeré naděje fanoušků na případný comeback ať už v seriálu či ve filmu. Přesto, právě v tento den kdy si připomínáme 20 let od poslední epizody, ve které celá šestice odevzdává klíče, loučí se s milovaným bytem a odchází na poslední kafe, není na místě smutnit. Přátelé nám své poselství předávají i po dvou dekádách a na síle jim to vůbec neubírá. Zkrátka - I'll Be There For You.