Hlavní obsah
Názory a úvahy

Glosa: Antisemitismus je globálně stále aktuální

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: depositphotos.com

Překvapuje mě, jak otevřeně se staví jednotlivé státy i političtí činovníci v rámci agrese vůči Izraeli. Antisemitismus většina z nich v podstatě ani otevřeně nepopírá.

Článek

Putin=Netanjahu

Aspoň takové rovnítko vytváří mezinárodní trestní soud v Haagu, když vydal zatykač na izraelského ministerského předsedu Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta. Ač se to snaží někteří zastánci palestinců relativizovat tvrzením, že nejde o stejný zatykač jako např. na Muhammada Dífa (velitel vojenského křídla Hamásu - pozn. autora), který je obviněn z vražd, mučení či zabíjení zajatců, fakta jsou jasná. Ať si o Benjaminovi Netanjahuovi můžeme z pohledu politické perspektivy názorově myslet cokoliv, stále je to představitel suverénního a demokratického státu, který je v podstatě od svého vzniku v roce 1948, neustále vystavován riziku války, případně otevřeně proklamované genocidě a vyhlazení.

Byť tedy nejsem zastánce Netanjahua jako takového, případně pravicově radikálních politických představitelů Izraele, jedno je potřeba zmínit zcela narovinu. Žít v neustále bezpečnostní paranoie, a to za situace, kdy v posledním globálním válečném konfliktu bylo vyhlazeno bezmála 6 milionů příslušníků náboženského etnika, rozhodně není něco, co bychom mohli jako Evropané střízlivým okem zhodnotit. Rozhodně ne po téměř 77 letech relativního míru. Mezitím musel Izrael bojovat v Šestidenní válce v podstatě o holé přežití, kdy se postavil celé koalici arabských států vedených Egyptem. Svou suverenitu, stejně jako kontrolu nad západním břehem Jordánu, Golanskými výšinami, Sinajem a východním Jeruzalémem, si zvládl vybojovat sám. Stejně tak musel opět bojovat v Jomkipurské válce v roce 1973, kde ho útokem v den svátku Jom Kipur, překvapily Egypt a Sýrie. Mimo standardní válečné konflikty vedené s arabskými státy, se také musel potýkat s rostoucí hrozbou teroristických hnutí, a to jak palestinských, tak libanonských. Vrcholem těchto teroristických snah byl masakr na LOH v Mnichově, v roce 1972, kde bylo zavražděno 11 izraelských olympijských sportovců. Tuto tragédii měla na svědomí palestinská teroristická skupina Černé září.

Právo přežít a žít

Výše vyjmenované a zmíněné jsou události od konce druhé světové války, kde byli příslušníci židovského původu vystaveni milionovému holokaustu. Jinak řečeno, vystaveni cílenému a systematickému vyhlazování ze strany nacistického Německa. V kontextu všeho tohoto, tu máme teroristické hnutí Hamás, které bezprecedentně zaútočilo 7. října 2023 na Izrael a povraždilo na 1200 civilistů. Do podpory Hamásu se pak svými útočnými akcemi zapojilo i libanonské teroristické hnutí Hizballáh, které je stejně jako Hamás, podporované Íránem, který už taktéž podnikl raketové a dronové útoky. Mezitím se OSN zcela neskrývaně staví proti Izraeli, v čele s generálním tajemníkem OSN Antonio Guterresem, který opakovaně Izrael kritizuje a vyzývá k míru. Ani Evropa se bohužel k podpoře Izraele nestaví jednotně, kdy ze zcela nepochopitelného důvodu oznámilo uznání státu Palestina Španělsko, Norsko, Irsko a poté i Slovinsko. To vše za stále probíhající války v pásmu Gaza.

Na výše napsaných řádcích se snažím ilustrovat absurditu a dvojí pojetí diplomatické, ale i morální podpory jednotlivých konfliktů. Zatímco agresor Putin je svorně mezinárodním společenstvím odsouzen, tak Netanjahu jakožto představitel bránícího se státu, je mezinárodním soudním tribunálem sesazen na stejnou úroveň. Za podpory neziskových organizací, které referují o genocidě v Gaze. Zapomínají ale už zmínit, že Hamás si bere jako lidské štíty civilisty, nezřídka kdy i děti a svá stanoviště, bunkry či sklady munice staví do škol či nemocnic tak, aby napřímo bylo co největší riziko civilních obětí.

Žádná země a žádná armáda světa, ani IDF není svatá. Mě nicméně děsí, jakým způsobem a optikou dokážeme v podpoře či odsouzení jednotlivých situací hodnotit a posuzovat. Zde by se hodil slavný Nacherův dvojí metr, protože evidentně skutečně existuje. Jsem rád, že v otázce podpory Izraele mohu naši jinak naprosto tragickou vládu, pochválit na jedničku. Aspoň zde jsme morálně konzistentní.

Anketa

Považujete vystavení zatykače na izraelské představitele za absurdní?
Ano, naprosto
100 %
Ne, je to v pořádku
0 %
Nevím, nemám o tom potřebné informace
0 %
Celkem hlasoval 1 čtenář.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Izrael

https://www.echo24.cz/a/HFrF6/zpravy-svet-izrael-guterres-persona-non-grata-osn

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/benjamin-netanjahu-izrael-zatykac_2411260016_ako

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz