Článek
Štědré příspěvky pro nepracující
Poslední zpráva z webu ČT24 předává se sdělenou informací i jednoduché poselství - stát si umývá od problému s bydlením ruce, stojí to nemalé peníze a jako obvykle to podpoří spíše ty, kteří nejsou výdělečně činní. Pro představu v řeči čísel - stát vyplatil 20 miliard a podporu čerpalo 286 000 žadatelů. Ano, více než čtvrt milionu lidí dnes není schopno utáhnout kumulativní náklady za bydlení. Aby bylo jasno, problém vůbec nepodceňuji - vláda Petra Fialy se zachovala jako správná socialistická garnitura, občany nechala utopit v astronomické inflaci, především na základní životní potřeby, tedy jídlo, energie a bydlení, aby je pak ještě pořádně utáhla svým „konsolidačním“ balíčkem, který především střední třídě vytáhl z kapes i ty poslední zbytky drobáků, co tam měla. Jednou z takových laskomin, bylo například zdražení dálniční známky z 1500 kč na 2300 kč, což při našem stavu a zasíťování ČR na úrovni afrických států a bývalých sovětských satelitů, dává rozum. Pro představu, ČR staví průměrně 20 km dálnic ročně a takové Polsko 280 km. Takže jakékoliv zdražení je samozřejmě vyargumentovatelné, když stavíte nejdráž a nejpomaleji v celé střední Evropě. Někde se na ty uplacené veřejné zakázky přece vzít musí. Připomíná mi to jeden citát, Jiřího X. Doležala: „Špinavé prsty státu, ve všech tělesných otvorech občana“.
Celý článek ČT je pak podpořen příběhem paní Vladimíry, která ve svých 70 letech dostala výpověď z práce (klobouk dolů za pracovní činnost v takovém věku) a není ze svého důchodu schopná zaplatit nájem 12 500 Kč pražské garsonky. Zažádala proto o příspěvek a stát jí v tuto chvíli vyplácí podporu 3500 kč. Určitě nikomu nevadí pomoci potřebnému, ale je skutečné nutné bydlet v Praze, pokud na to nemám? Pracující si také musí sehnat bydlení podle svého výdělku, protože žádný příspěvek od státu nedostane.
Kup si vlastní, platit budou ještě tvé děti
A do tohoto marasmu přichází mladý člověk - po střední nebo vysoké škole a chce začít budovat svůj profesní a osobní život. Dobře, jak teď budu uvažovat? Jsem na startu kariéry, nepotřebuji bydlet v žádném luxusu, tak si seženu něco dostupného a levného, klidně garsonku, to nevadí přece. Podařilo se mi sehnat práci za zhruba medián průměrného platu (40 482 Kč, tjn. 32 280 kč čistého) a žiji v Plzeňském kraji. Tak se podívám na Plzeň a zjišťuji, že za garsonku, která má aspoň 30 m2 a více, jsem v průměru na 16 000 kč i s energiemi. Tak se podívám za Plzeň, třeba na Tlučnou. Auto sice nemám, ale nějak tam autobusem dojedu. Hele mám štěstí! Za celých 29 m2 jsem někde kolem 14-15 tisíc kč, možná něco ušetřím. Ale chtěl bych si šetřit na vlastní bydlení, nebo třeba na to auto. Ale to asi moc neušetřím, když téměř polovinu své mzdy dám za bydlení. Další položky budou jídlo, drogerie, telefon, internet, cesty do práce. Moc mi toho na konci nezbude. O dovolené si mohu nechat zdát.
Pojďme se přesunout k mladému člověku, který už je o pár let starší a v práci se mu daří. Tento imaginární herec našeho příběhu má stabilní práci, přítelkyni, která má také slušně zaplacené zaměstnání a uvažují o pořízení společného bydlení. Jsme spolu už dlouho, chceme spolu bydlet ve vlastním a začít budovat rodinu. Mladý člověk si začne zjišťovat informace hypotečního trhu a výsledkem je, že musí mít společně aspoň 90 tisíc čistého, aby takovou hypotéku zodpovědně platili a utáhli. No dobrá, to tak nějak máme, s odřenýma ušima, takže bychom to měli zvládnout. Tak se kouká, s cílem najít byty 3+1, tak aby měl jednou prostor i pro dítě. Aktuálně je v Plzni, která má téměř 190 tisíc obyvatel, celých 46 bytů velikosti 3+1 na prodej. Průměr 6 milionů Kč. Mladý člověk zavírá inzerci. Takhle to nepůjde.
Vtipné je, že momentálně se na celou Plzeň inzeruje celých 270 bytů. To znamená, že v průměru při 190 tisíci obyvatelích, připadá na každý byt 704 případných zájemců. Vítejte v ČR, zemi, kde jsou největšími oligarchy majitelé bytů.
Moc nedoufám, ale naděje umírá poslední
První kdo se před volbami probudil, je ministerstvo pro místní rozvoj, které v roce 2024 zavedlo program dostupného nájemního bydlení, a vyčlenilo pro to 7 mld. korun. Postavit se na má na 2500 bytových jednotek. Je to aspoň pozitivní náznak, leč v celku je to plivnutí z loďky do širého moře. Přitom se kromě výstavby nabízí spousta systémových řešení od progresivního zdanění, které dobře funguje v zahraničí, zákazu řetězení nájemních smluv, nebo regulace nájemného, které je zavedené v Německu. V ČR se o tom ale zatím jen mlčí. Velmi tiše se našlapuje, protože spousta zájmových skupin a politiků v tom má své silné investice. Nesmíme zapomínat, že nežijeme ve fungujícím byrokratickém prostředí, kde by občané určovali pravidla státu, tak aby co nejvíce fungovala pro ně. Stát klientelisticky ovládá hrstka vyvolených, která určuje sobě a svému okolí, jak na všem nejlépe vydělat.
Anketa
Zdroj:
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/rostou-naklady-na-bydleni-a-s-nimi-i-vyplacena-statni-podpora-358377?fbclid=IwY2×jawIpFv5leHRuA2FlbQIxMAABHYgzDi9i4ysPUGMHyUoNT61wGeP5dqWyBdTpK5qtefkOty7obFd7LZxqJA_aem_JBqw1t6RN1rp4QPE3pNOiA
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-pravda-o-dalnicich-cesko-stavi-prumerne-20-kilometru-rocne-polsko-280-185060
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nebyl-by-popelnicek-Neomarxisticke-bludy-Stat-strka-sve-spinave-prsty-do-telesnych-otvoru-U-Jilkove-kvuli-koureni-radil-novinar-Dolezal-bylo-to-nezapomenutelne-430986
https://www.e15.cz/prumerna-mzda-cr-praha
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-na-hypoteku-musi-mit-domacnost-prijem-90-tisic-cisteho-rika-frait-z-cnb-266165
https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/bytova-politika/rozvoj-dostupneho-bydleni
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-rusnok-spekulacni-byty-zdanit-jde-to-i-bez-kontrol-elektromeru-40281360
Inzerce portálu Sreality.cz