Článek
Asad je doma
Bašár Asad se v neděli překotným útěkem dostal ze Sýrie a naproti původním předpokladům, kdy jeho letadlo zmizelo z radarů, v pořádku dorazil do Moskvy, kde od Vladimira Putina získal azyl. Mezitím syrští povstalci slaví, protože celá revoluce, která měla začátek již před 14 lety, byla nakonec za pouhých 11 dní ukončena a to po dobití měst Aleppo, Homsu, Hamá a nakonec i vládního Damašku, kam povstalci vstoupili v podstatě bez boje. Překvapivý scénář geopolitické změny, kde velcí hráči jako Irán nebo Rusko, měli pouze minimální slovo a vše ze stínů orchestrovalo erdoganovské Turecko. To dlouhodobě podporuje milice bojující právě s Asadovo režimem. Nejenom tedy, že desítky a stovky milic v jednotném spojení porazily Asadovo režim, ale další z frakcí, SNA (Syrská národní armáda - pozn. autora), která je napřímo podporována Erdoganem, právě vytlačuje ze syrského území Kurdy a jejich milice YPG. Ti jsou dlouhodobě trnem oku prezidenta Erdogana a jeho režimu, který je považuje za teroristy. Situace v Sýrii se tedy po víkendu stává ještě mnohem komplikovanější.
Co to tedy z globálního pohledu znamená? Naprosto evidentní je oslabení vlivu Ruska, které nebylo schopné Asadovi zajistit odpovídající podporu proti povstalcům. V naprosto stejné situaci se ocitl Irán, kterému vzniknou logistické problémy v podpoře další frakce, Hizballáhu. Vojenský materiál pro toto libanonské teroristické hnutí proudil přes syrské území. To můžeme vzhledem k právě uzavřenému příměří s Izraelem považovat za pozitivní změnu, protože Hizballáh se tak nebude schopný v krátkém časovém horizontu zotavit a konsolidovat. Golanské výšiny tedy pravděpodobně v nejbližší době nebudou předmětem dalších ozbrojených střetů.
Rusko oslabilo, Evropu čeká další zkouška
Dalším pozitivním ukazatelem je neschopnost Rusů vojensky reagovat. Chabé nálety a jen jako podpora Syrské armády ukázaly, že Rusové nemají mimo Ukrajinu použitelný vojenský personál. Ruská armáda je evidentně vyčerpána zdroji, ale i materiálně. Byť se tedy Putin snaží tvářit jako suverén, tak syrský převrat hovoří o mnohém. Pravděpodobně i o tom, že pakliže Trump dokáže přijít se správně laděným silovým jednáním, je tu vysoká šance, že dokáže Putina přetlačit a přesvědčit. Stejně jako Ukrajina, tak ani Rusko nedokáže válčit donekonečna.
Co to vše znamená pro Evropu? Zcela jistě předtuchu konce války na Ukrajině, ale také další vlny migrantů do evropských vod. Bohužel EU od roku 2014 naprosto selhává v účinném řešení příjmu, asimilaci a začlenění migrantů do evropské kultury jednotlivých zemí. Bezpečný pobyt v bezpečné zemi dnes není vnímám jako něco, za co byl žadatel a azylant měl být vděčný, ale jako něco naprosto přirozeného a standardního. Proto dnes uprchlíci nemají potřebu se začleňovat, či nedej bože pracovat a začít vytvářet plnohodnotné sociální i ekonomické hodnoty. Vědí, že podporu dostanou a nemusí pro ní nic zásadního udělat. Případně pokud se by se objevili pochybovači, jsou tu stále nátlakové neziskové organizace, které z této formy „pomoci“ žijí.
Proto už naše média rovnou mluví o tom, že Evropu čeká další vlna migrace ze Sýrie. Nemluvíme o tom, jak se k migraci postavíme, ale bereme ji jako fakt. Jako fakt, kterému se naši politici, vyjma těch populistických, stále dostatečně nevěnují. A přitom čas běží a evropská kultura se pomalu ale jistě začíná minorizovat. Vždyť nejčastější chlapecké jméno ve Velké Británii je od prosince 2024 Muhammad.
Zdroje:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-asad-svrzen-politolog-vysvetluje-co-to-znamena-pro-rusko-izrael-a-cely-svet-266018
https://www.e15.cz/zahranicni/asaduv-rezim-v-syrii-padl-byvaly-prezident-utekl-do-moskvy-cesko-stahlo-sve-diplomaty-1420758
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-evropu-ceka-migracni-vlna-jakou-dosud-nezazila-40500246
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-nejoblibenejsim-chlapeckym-jmenem-v-britanii-je-muhammad-40500051