Článek
Mikoláš Aleš, mirotický rodák, byl umělec tělem i duší. Nejen, že maloval a kreslil, vytvářel i dekorace a ilustroval knihy.
Dvanáctikilometrová trasa s devíti zastaveními nám pomůže poznat významná místa, která ovlivnila život a dílo tohoto výjimečného umělce.
V bývalém královském městě Miroticích nás čeká procházka náměstím. Nedaleko něj navštívíme Alšovu rodnou chaloupku, která je památníkem Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého. Nahlédneme tak do jejich života a tvorby. Dominantu náměstí pak tvoří kostel svatého Jiljí s věžemi tyčícími se nad celým městem.
Při výpravě na sever Mirotic dojdeme k židovskému hřbitovu z roku 1681. Je nejlépe dochovaným a nejstarším hřbitovem v jižních Čechách. Vstup na hřbitov je přes průjezdnou márnici. Dominantou je tady mohutný dub, který je památkově chráněný.
Po opuštění Mirotic nás stezka vede hezkou krajinou, polní cestou i lesem. Odbočíme k vrchu Malý Kosatín, kde je Viklan. Tento obrovský žulový balvan se dá rozpohybovat i silou jednoho člověka. Okraj přírodní památky Malý Kosatín nás okouzlí ojedinělými rostlinnými druhy. Velmi ohrožený prstnatec májový tady hojně roste.
Výšlapem do kopce se dostaneme k vrchu Hrad. Možná byste tady čekali středověkou zříceninu, ale překvapí nás zbytky halštatsko-laténského hradiště. Jednoho z nejlépe archeologicky zdokumentovaných hradišť na našem území.
Další zastávka na Alšově stezce je vesnice Rakovice. Projdeme celou vsí až k opuštěnému zámečku. Ten si v klidu prohlédneme, protože procházíme jeho nádvořím.
Alejí prastarých červených dubů dojdeme až k cíli naší stezky. Tou je nádherný zámek v Čimelicích s bohatou historií spojenou s rodem Buquoyů. Dominantou města je potom kostel Nejsvětější Trojice, jehož krypta skrývá zajímavou hrobku.