Článek
Kaňonovité údolí a rozsáhlé prameniště se nachází ve dvou krajích v celkové rozloze asi 80,5 hektarů, z toho 77 hektarů je v plzeňském a 3,5 hektaru v jihočeském. V rezervaci můžeme potkat skalní ochozy, biotopy skalisek, mokřady, vzácnou faunu i flóru. Údolím rezervace protéká Zlatý potok lemovaný rozmanitými dřevinami. V okolí uvidíme pozůstatky rýžování a dolování zlata. Voda padající přes regulační nádrž při zvýšené hladině ukazuje krásnou padající kaskádu.
Ve štole Kristýna je od 60. let jedna z nejcitlivějších seismických stanic na světě. Zaznamenává zemětřesení v různých částech planety.
Významnými obyvateli této rezervace jsou vydry říční, skorci vodní i rejsci horští. Zajímavostí rezervace je jedno z nejvýznamnějších zimovišť netopýrů v Pošumaví. Byl zde zaznamenán výskyt 15 druhů.
Naučná stezka Cestou zlatokopů
Zaparkujeme na náměstí v Kašperských Horách a sejdeme kolem poutního kostela Panny Marie Sněžné do údolí Zlatého potoka. Proti jeho proudu jdeme křivolakou pěšinkou nebo lesní cestou okolo tmavých nádrží, šumícího potoka a skal, které skrývají vchody do starých štol. Ve kterých sídlí hlavně netopýři. Do štol není povolen vstup, a proto jsou z bezpečnostních důvodů opatřeny železnou mříží. Na konci údolní stezky dojdeme k seismické stanici Kristina a dál k velké štole Naděje z 90. let 20. století. Pokračujeme po silnici nahoru kolem pinek – prohlubní po těžbě zlata – na horu Lišák, odkud máme krásný výhled na Kašperské Hory a hrad Kašperk v pozadí.
Tuto trasu jsme zvládli i s kočárkem, délka byla kolem 8 kilometrů.