Hlavní obsah

Božídarské rašeliniště: Nejrozsáhlejší rezervace Krušných hor

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: VP

Povalový chodník Božídarským rašeliništěm

Nakoukněme do světa rašelinné vegetace. Procházkou po naučné stezce se seznámíme se vznikem a významem tohoto unikátního ekosystému. Kromě rašeliniště můžeme obdivovat i okolní lesy a horské louky.

Článek

Obec Boží Dar je centrem zimních a letních sportů. Najdete tu mnoho stezek jak pro pěší a cyklisty, tak pro běžkaře.

Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště je mezinárodně významným mokřadem dle Ramsarské smlouvy. Od roku 1965 chrání soubor vrchovištních rašelinišť se smrčinami, vřesovišti, klečí, porosty borovice blatky, břízy trpasličí a loukami. Roste tady masožravá rosnatka okrouhlolistá.

Rašelina pokrývá velkou část Krušných hor. Je to organická hmota, která vzniká z rostlinných společenstev v přebytku vody s malým množství vzduchu. Toto místo je jediné v Krušných horách, které se nepodařilo úplně odvodnit. Zde uvidíte rašelinu nenarušenou, postupně zarůstající, vytěženou i momentálně těženou. Nepřehlédnutelným místem rašeliniště je Špičák, čedičová hora z druhohor a mladších třetihor. Velkou zajímavostí je výskyt střevlíků, kteří z ostatních krušnohorských lokalit vymizeli v souvislosti s těžbou. Vyskytuje se zde i velmi vzácný tetřívek obecný.

Božídarské rašeliniště zakrývá plochu 1160 hektaru. Vzniklo už před 11 až 12 tisíci lety koncem doby ledové. Později v holocénu začala jezírka zarůstat slatinami. Postupně se tvořila rašelina s vegetací rašeliníků a později ovocnými keři brusnice brusinky a borůvky a také vřesu obecného. Rašeliniště bylo objevené v 18. století, kdy se rašelina používala převážně jako topivo. A tak ho odvodnili, odlesnili, zřídili přístupy a mohlo se začít těžit. V 19. století byla tato těžba hlavním zdrojem příjmů místních obyvatel.

Božídarským rašeliništěm vede moc hezká stejnojmenná naučná stezka. Je to tři kilometry dlouhý okruh a převážně si užijete cestu po povalových chodníčcích a v obci po cestě. Zvládnete ji i s kočárky, vozíčky nebo na kole, ale chodníčky tradičně nejsou moc široké. Seznámíte se zde s prostředím, vzácnými druhy, historií rašeliny a místními porosty na 12 informačních tabulích. Dávejte pozor a držte se na chodníčcích, protože vrstva rašeliny má někde až skoro 4 metry. Stezka začíná u Infocentra v Božím Daru a první tabule je před radnicí. Poslední tabule nás čeká v místě, kde můžete navázat na naučnou stezku Blatenský příkop.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz