Článek
Okruh pro pěší turisty je osm kilometrů dlouhý se 16 informačními tabulemi. Začátek stezky je v centru obce Brloh. Zde se seznámíme s historií a pokračujeme údolím Křemžského potoka. Vydáme se za slovanským hradištěm U Ondřeje, zříceninou gotického hradu Kuglvajt a nedostavěným klášterem svatého Ondřeje u obce Kuklov. Projdeme se také květnatými bučinami a v 21. století objeveným halštatským hradištěm na Stržíšku. Cestu zakončujeme u kostela svatého Šimona a Judy.
Obec Brloh byla poddanskou vsí patřící Rožmberkům. První zmínky byly už z roku 1310. Kvůli své poloze na cestě z Prachatic do Českých Budějovic obec sužovala vojska. Dnes zde žije okolo tisíce obyvatel.
Hradiště U Ondřeje bylo raně středověkým slovanským hradištěm. Je jedním z nejstarších tohoto typu v jižních Čechách. Vyznačovalo se akropolí, dvěma předhradími a opevněnými valy. Archeologové zde nalezli zlomky keramických nádob, zvířecí kosti a spálené uhlíky. Kusy vypálené mazanice jsou uložené v Národním muzeu v Praze. Byly tady zjištěné stopy silného požáru. Ten pravděpodobně způsobil zánik hradiště.
Hrad Kuglvajt založil biskup Dětrich na místě pravěkého hradiště okolo roku 1357. Už v roce 1395 hrad dobylo vojsko Jindřicha z Rožmberka. A od té doby byl opuštěn a chátral. Dnes jsou k vidění jen zbytky zříceniny, příkop ve skále, valy a ne moc dobrý výhled do okolí přes stromy.
Klášter Kuklov s jednolodním kostelem svatého Ondřeje byl založený v roce 1495, ale nikdy ho nedostavěli. Na počátku 16. století zde Rožmberkové nechali zřídit pivovar a panský dům. Klášter s vysokými gotickými okny má romantickou atmosféru a dnes se v něm často konají svatby, divadelní vystoupení nebo koncerty.
Keltské hradiště Stržíšek je na stejnojmenném vrchu. Je z pozdně halštatského a časně laténského období s rozlohou necelého půl hektaru. Objeveno a prozkoumáno bylo archeology až po roce 2000. Nalezli zde keramiku a úštěpek z baltského pazourku ze střední doby kamenné. Můžeme vidět pozůstatky valů. Potkáváme také celkem nově instalované dřevěné sochy a totemy. Ze Stržíšku je moc hezký výhled na Brloh a nejvyšší horu Blanského lesa Kleť.
Chráněná krajinná oblast Blanský les je jednou z nejmladších a nejmenších v Čechách. Ve zdejším okolí se nacházejí vzácné rostliny i živočichové.
Kostel svatého Šimona a Judy v Brlohu je zdejší nejvýznamnější památkou. Byl založen v roce 1310 jako kostel svaté Máří Magdalény. Z tohoto kostela se zachovala gotická věž. Od roku 1697 byl přestavován do nynějšího barokního stylu.
Zdroj: informační tabule na naučné stezce Brložsko