Hlavní obsah
Cestování

Černé jezero

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: VP

Největší české přírodní jezero a největší ledovcové jezero na Šumavě se nachází poblíž Špičáku.

Článek

Zaparkujeme na Špičáckém sedle na placeném parkovišti a k jezeru vede po žluté turistické značce pohodlná asfaltová cesta dlouhá necelé 4 kilometry a je vhodná i pro kočárky a vozíky. Chodíme jen po vyznačených trasách.

Rozloha Černého jezera je 18,5 hektaru, v nejdelším bodě mezi hrází a Jezerní stěnou měří 800 metrů. Jezero je necelý kilometr od státní hranice s Německem. Bylo vyhlášeno jako chráněné území v roce 1911 a od roku 1933 tvoří společně s Čertovým jezerem součást národní přírodní rezervace.

Název jezera vznikl podle zbarvení ledovcové vodní plochy. Tmavá barva je způsobena hloubkou až 40 metrů, 9 metrů vysokou vrstvou kalu na dně a hustými lesy odrážejícími se na hladině. Hlavním zdrojem je vyvěrající voda z podzemních pramenů. Z jezera voda teče Černým potokem do řeky Úhlavy a až do Severního moře. Na začátku 20. století tady na hrázi vznikla první přečerpávající vodní elektrárna na území České republiky, kterou postavily Škodovy závody Plzeň.

Od Černého jezera můžeme pokračovat k Čertovu jezeru přímou, ale značně strmou a kamenitou cestou dlouhou asi 1 km. Navštívit můžeme i vodopád, ke kterému se dostaneme od Jezerní stěny lesem po pěšince strmě do kopce. Tyto stezky už nejsou bezbariérové.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz