Článek
Historie těžby
Červená jáma není jen tak nějaká díra v zemi. Je to svědek dávné minulosti, kdy se v Krušných horách těžily cenné kovy. V 16. a 17. století tu byla pořádná dřina. Horníci slezli každý den do temných chodeb, aby vytáhli na povrch cín a železo. Dneska už tu těžba neprobíhá. Přesto jáma stále připomíná důležitost tohoto místa pro rozvoj zdejšího kraje.
Jáma vznikla postupným rozšiřováním důlních děl. Dnes je dlouhá 230 metrů, široká až 30 metrů a hluboká kolem 20 metrů. Její strmé stěny porostlé náletovými dřevinami dodávají místu až mystický charakter.
Kolem Červené jámy se točí spousta legend. Někteří tvrdí, že tam někde leží ukrytý poklad. Jiní zase, že v ní bydlí tajemné bytosti. Ať už je pravdy na těchto příbězích, kolik chce, dodávají místu tajemný nádech a lákavost.
Současnost
Dnes je Červená jáma oblíbeným cílem turistů. Míří sem nejen kvůli její historii, ale také kvůli krásné okolní přírodě. Místo je součástí komplexu Cínový důl Hřebečná. A je chráněno jako kulturní památka.
Oblast je také známá díky útulné dřevěné chaloupce jako z pohádky. U Červené jámy se jmenuje. Chaloupka je postavená z místních materiálů. Hlína z místní louky posloužila jako výplň mezi klády. Na střeše roste tráva. Nabízí občerstvení jako domácí polévky, koláče, klobásky a párky. Venku na děti čeká úžasná dřevěná prolézačka.
Jak se sem dostat?
Z obce Abertamy asi tři kilometry po zelené turistické značce a na rozcestí Lesík potom rovně po cyklostezce. Kratší trasa z Hřebečné po červené turistické značce něco málo přes kilometr.
Nejdelší je to z Horní Blatné asi pět kilometrů po červené turistické značce. Čeká na vás krásná procházka kolem Vlčích jam a Blatenského vrchu.
Zdroj: https://www.dulmauritius.cz/o-nas/hornictvi-na-hrebecne/hlavni-pozustatky-po-dolovani-na-hrebecne/pinka-dolu-rote-grube-cervena-jama-53cs.html