Článek
Tato sedmikilometrová stezka spojuje Klášterec nad Ohří s Měděncem a vede krajinou plnou lesů, luk a historických památek. Díky dvanácti informačním tabulím, QR kódům a dalším interaktivním prvkům se dozvíme mnoho zajímavostí o místní fauně, flóře, historii a geologii. Na trase je několik odpočinkových míst a altánků, kde si vychutnáme klid a ticho přírody. Stezka je vhodná pro všechny věkové kategorie. Pro děti jsou zakomponované různé aktivity poblíž Útočiště. Je to například hledání zvířátek v lese nebo luštění hádanek. Z Měděnce je trasa lehčí, vede pořád z kopce. V opačném směru je velké převýšení a čeká nás výšlap do kopce.
Začínáme na autobusové zastávce v Útočišti u Klášterce a vyrážíme lesní cestou s mnoha dětskými prvky. Procházíme nádherným údolím Širokého potoka kolem zaniklé osady Venkov a lyžařského areálu Alšovka. Pokračujeme při původním mlýnu na kaolin až k impozantním Sfingám u Měděnce. Cestu zakončíme u kostela Narození Panny Marie v Měděnci.
Zajímavosti na stezce
Lesní ekosystémy tu jsou rozmanité. Najdeme smrk ztepilý, jedli bělokorou, buk lesní a dub zimní. V podrostu uvidíme typické lesní byliny, jako je kyčelnice devítilistá, kyselka obecná nebo brusnice borůvka. V místních lesích žijí srnci, divočáci, zajíci, datlové i dravci. Na vlhčích místech se rozrůstají mechy a lišejníky. Ty vytvářejí charakteristický zelený koberec. V okolí vodních toků se setkáme s vrbami, olšemi a dalšími druhy vlhkomilných rostlin. Ze zvířat potom s ropuchou, ještěrkou, mlokem a poletujícími motýly.
Venkov je dnes už jen názvem na historických mapách. Kdysi tato vesnice prosperovala. Ležela v údolí Širokého potoka v blízkosti Měděnce a byla součástí bohaté hornické historie Krušných hor. S poklesem těžby cínových rud ve 20. století obec začala postupně upadat. Potom po druhé světové válce došlo k odsunu německého obyvatelstva a už se ji nepodařilo dosídlit. Na místě obce vzniklá rekreační osada.
Mlýn na kaolín Massamühle je jedním z nejznámějším v okolí Klášterce nad Ohří. Tento mlýn využíval k pohonu vodu ze Širokého potoka. Zdejší namletý kaolín byl nezbytnou součástí hmoty k výrobě porcelánu. Mlýn ztratil význam, když se v porcelánce postavila nová přípravna hmot.
Sfingy u Měděnce jsou jedním z nejzajímavějších přírodních útvarů v Krušných horách. Tyto bizarní skalní útvary svým tvarem skutečně připomínají tvář legendární egyptské sfingy. Vznikaly působením mrazového zvětrávání ruly, tvrdé krystalické horniny.