Článek
Stařenka nebo čarodějnice
Podle pověsti osadu Christlhof proklela stařena Růžena, údajná čarodějnice, která bydlela nedaleko. Prý uměla uvařit lektvary a znala byliny, které pomáhaly třeba kravám nadojit více mléka. Uměla vyrobit i amulety proti ohni. Lidé se jí báli a neměli ji rádi. Místní ji obviňovali ze své smůly a proto, když došlo k nedalekému požáru v roce 1828, lidé Růženu nařkli z viny. Dav ji vyhnal na louku, bil ji a kamenoval, až ve velkých bolestech umírala a z posledních sil samotu i její současné i budoucí majitele proklela. Vrahové vhodili stařenu do její chatrče a tu potom zbořili. Od těch dob se na Pohádce dějí zlé věci a řádí negativní energie.
Z historie do současnosti
Původní dvůr Christlhof čítal 3 stavení. Pravděpodobně ho nechal postavit Bader Christel v 16. století, vzhledem k zachovávání názvů stavení podle jména prvního majitele. Německá rodina Pangerlových žila na dvoře Christlhof od 17. století. Pohádka je nejmladší stavbou a byla přistavena v 19. století. Tato rodina tady dlouho hospodařila. Jak postupně vymírala, využívala už jen v 1 stavení, další 2 nepoužívána zchátrala. Pangerlovi byli odsunuti až po 2. světové válce k dožití na malé hospodářství u hranic v Německu. Na statku se jeden z Pangerlových oběsil. Vlastníci Pohádky se po válce často střídali, nikdo nevydržel dlouho. Jeden z dalších majitelů se údajně oběsil a jeho žena se zbláznila, ale někdo říká, že spáchal sebevraždu, když jeho žena s dětmi odešla do lesa a nevrátili se. Další majitelka se ve snech viděla jako vražedkyně místních zbloudilých vesničanů a pro své dobro se s rodinou brzy odstěhovala.
Nyní nastává velká souhra náhod nebo je Pohádka opravdu prokletá? V 80. letech si samotu pronajali tři kamarádi, kteří ji opravili a brali na ni své rodiny na dovolenou a na víkendy. První kamarád zemřel tragicky při vojenském výcviku výsadkářů a jeho žena do roka a do dne spáchala sebevraždu požitím léků a pořezáním žil. Druhý kamarád zemřel při potápění a jeho žena poté při tragické autonehodě. A třetímu kamarádovi onemocněl syn srdeční vadou a druhý se stal kriminálníkem. Přijde vám to ještě málo? Kriminální syn třetího kamaráda si zkoušel rallye, nezvládl řízení a zemřel a v dalších letech druhý syn skočil ze skály z cílem se zabít. Ale lékaři ho zachránili. Tuto minulost pohádky potvrzoval i šumavský kronikář Vilém Kudrlička.
V letech 1991-1994 zde žil v nájmu a zřejmě i vraždil známý sériový vrah Ivan Roubal. Na samotě choval vietnamská prasata, drůbež a koně. Během života na Pohádce započal svou vražednou činnost, kdy tam v roce 1991 měl zabít dva své známé, Františka Heppnera a jeho ruskou přítelkyni. Tato vražda mu nebyla nikdy prokázána, protože těla se nenašla. Roubal se měl svým příbuzným zmínit, že mrtvými nakrmil prasata. Roubal však vraždil i v jiných částech republiky. V roce 1994 byl zatčen, ale až v roce 2000 byl odsouzen na doživotí za pět prokázaných vražd. Po jeho zatčení zvířata zůstala na Pohádce svému osudu a hlady zemřela v chlévech.
V roce 2010 zapálil samotu žhář. Dnes postupně chátrá a bývá často navštěvována dobrodruhy, lovci duchů a paranormalit i jen zvědavými lidmi, protože se říká, že na samotě a v okolí uslyšíte kroky nebo naříkání hlasů.
Pohádka není na žádné značené turistické trase. Dostanete se sem po lesních cestách pěšky a nejlépe s navigací. Nejkratší cesta vede od Mladotic asi 2 kilometry lesem a přes louky s nádhernými výhledy do okolí.
Nedoporučuji návštěvu lidem se slabší povahou, protože na místě mi běhal mráz po zádech a cítila jsem nepříjemnou energie a toto sychravé období ji ještě umocňuje. Důležité je zmínit i bezpečnost, protože samota se velmi rozpadá.
Zdroje:
Veronika Rubínková - Samota Christlhof, Moba, ISBN 978-80-243-9425-1