Hlavní obsah
Cestování

Chudenická dominanta Bolfánek s procházkou Americkou zahradou

Foto: VP

Rozhlednu Bolfánek a jednu z nejvýznamnějších památek svého druhu Americkou zahradu najdeme nedaleko Chudenic v lesním komplexu Ždár.

Článek

Rozhledna Bolfánek je chudenickou dominantou, která je viditelná z daleka. Z věže nacházející se na nejvyšším vrcholu lesa Žďár v nadmořské výšce 583 metrů, se můžete pokochat širokým okolím se zdejší půvabnou krajinou. Věž je pozůstatkem kostela svatého Wolfganga. Název Bolfánek je počeštěnou zdrobnělinou jména Wolfgang.

Kostel byl doložen již v roce 1650, ale v letech 1722-1725 byl postaven nový velký barokní kostel Františkem Josefem Černínem. Místo bylo hojně navštěvováno poutníky. V roce 1786 byl kostel zrušen a na začátku 19. století zbořen, zachovala se pouze věž. Při věži byla v roce 1897 zřízena současná Šlépějová kaple, kde je kámen s údajným otiskem nohy a důlkem po biskupské berli sv. Wolfganga. Tento kámen má prý léčivé účinky.

Současná rozhledna byla dostavěna do 45metrové výšky v roce 1845 na původním místě kostelní věže. Na vrchol se dostanete po 138 schodech a odměnou vám bude nádherný kruhový výhled na panorama Šumavy, Českého lesa, Brd, Krušných hor a za nejjasnější oblohy i vrcholků Alp.

Americká zahrada se rozléhá pod rozhlednou Bolfánek. Vyznačuje se nejkomplexnějším souborem dřevin z území Severní Ameriky v České republice. V zahradě se doposud zachovaly některé dřeviny z dob jejího založení.

Foto: VP

Douglaska tisolistá v Americké zahradě

Zahradu založil hrabě Eugen Černín v roce 1828 jako okrasnou školku cizokrajných rostlin pro nedaleký park Lázeň u zámku. Od roku 1841 byla zaměřena na převážně severoamerické dřeviny jako arboretum. V roce 1969 byla Americká zahrada, o rozloze necelé dva hektary vyhlášena za chráněné území v kategorii Národní přírodní památka. Dnes je arboretum v majetku Lesů ČR a správu vykonává Správa chráněné krajinné oblasti Český les.

Zahrada čítá přes 300 kusů jehličnanů i listnáčů převážně ze severní Ameriky, ale nechybí ani evropské a asijské druhy a mezi nejvýznamnější dřeviny patří douglaska tisolistá, která je ve státě Oregon považovaná za národní strom. Dále Černínova douglaska, jenž je unikátním exemplářem s mimořádnými rozměry (výška 39 metrů s obvodem kmene přes 5 metrů). Tento strom byl jako tříletý dovezen v roce 1842 a patří mezi nejstarší jedince tohoto druhu v Evropě. Ve své domovině dorůstá výšky až 60 m. Významným unikátem je dřín květnatý, který je národním stromem ve státě Missouri a Virginii. Na tomto keři se brzy na jaře objeví poupata, která při prvních teplejších dnech rozvíjí své barevné květy. Z původní výsadby je zde také zerav obrovský (túje) a zeravinec japonský, který je choulostivý a ojediněle přežívá v středoevropských klimatických poměrech. Unikátním jediným stromem rostoucím ve střední Evropě je nádherný liliovník tulipánokvětý celolistý, jehož žluté květy jsou jako tulipány.

Z parkoviště u zámku Lázeň se projdete příjemnou procházkou lesním komplexem Žďár. Nezapomeňte navštívit i okolí Kvapilových jezírek a Rusalčino jezírko nebo nedalekou Kuchyňku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz