Hlavní obsah
Cestování

Cínovec: Výprava za rašeliništi Krušných hor

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Petr Kinšt/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0

Grünwaldské vřesoviště

Pojďte se mnou malebnou přírodou cínoveckých rašelinišť. Dnes se jim navrací jejich krása díky lidské pomoci.

Článek

Cínovec v Krušných horách mě nadchl krásnou přírodou, ale i bohatou historií. Naučná stezka nás zavede do doby, kdy bylo toto území významným centrem těžby cínu. Projdeme se místy, kde se po staletí těžila rašelina a kde se dodnes zachovala jedinečná příroda. Na čtrnácti kilometrech a devíti zastávkách se dozvíme vše o historii, geologii a současnosti místních rašelinišť. Těšte se na typickou horskou vegetaci a rašeliniště.

Procházku začínáme v Cínovci okolo Dlouhého rybníka. Pokračuje přes Cínovecký hřbet k rašeliništi U jezera až po Grünwaldské vřesoviště.

Zajímavosti na stezce

Krušnohorská rašeliniště vznikla před patnácti tisíci lety v době ledové. Přírodní rezervace Cínovecké rašeliniště je nejpostiženější v České republice. Začalo to nešetrnou těžbou a odvodňováním. Naštěstí paměť přírody je úžasná a s trochou pomoci se rašeliniště mohou postupně obnovovat.

Cínovecký hřbet je přírodní památka. Pokrývají ji převážně smrkové lesy postupně přecházející v rašeliništní vegetaci. Dominantou této lokality jsou rozsáhlá rašeliniště. Roste tady mnoho vzácných druhů rostlin jako rdesno, suchopýr a masožravá rosnatka okrouhlolistá. Ta láká hmyz na své lepkavé listy. Můžeme pozorovat i různé druhy mechů, což je typická rašeliništní vegetace.

Středobodem této rezervace na svazích hory Pramenáč je rašeliniště U jezera. Součástí je malé zazemněné rašeliništní jezero. To vzniklo důsledkem těžby rašeliny. V rezervaci rostou silně ohrožené druhy rostlin a živočichů. Jsou to různé druhy orchidejí, klikva bahenní, tetřívek obecný, vážky nebo obojživelníci. Probíhající revitalizace v této oblasti jsou zaměřené na obnovu přirozeného stavu rašeliniště.

Nové Město je vesnička ze 14. století. Z původních domků se jich mnoho nezachovalo. Najdeme tady rozmanité horské penziony. Vesnice žije převážně z turismu.

Grünwaldské vřesoviště okouzluje mnoha druhy vřesů, borůvek a dalších rostlin typických pro kyselé půdy. Lokalita je významným tetřevím tokaništěm.

Při zpáteční cestě doporučuji odbočit ke Georgenfeldskému vrchovišti. To je kousek za hranicemi pod městem Georgenfeld. Tady se můžete za poplatek projít celým vrchovištěm po povalovém chodníčku až v Rašeliništi U Jezera.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám