Článek
Bývalá osada leží na křižovatce mnoha turistických a v zimě dobře upravených běžeckých tras z Borových Lad, Bučiny, Horní Vltavice, Polky a Strážného.
Historie
V roce 1792 se na malebné Šumavě rozhodl kníže Schwarzenberg vybudovat dřevařskou osadu. Knížecí Pláně se staly domovem pro 48 rodin. Postavily se tu domy, pila, mlýn, hospoda, a dokonce i dřevěný kostel. Ten sice časem shořel. Ale v roce 1864 byl nahrazen krásným kamenným kostelem svatého Jana Křtitele. V této době byla obec v největším rozmachu. Žilo zde kolem 725 obyvatel. Později přibývaly stavby domů, škola, obecní úřad, myslivna, hřbitov, lesní hájovna a stanoviště hraniční stráže. Z pohraničních lesů se do Knížecích Plání vozilo dřevo, které místní lidé zpracovávali. Osada rostla až do první světové války. Po ní a zejména potom po druhé světové válce začala obec pomalu upadat. Většina německých obyvatel musela odejít. Ještě v roce 1947 zde žilo 57 obyvatel a fungovala škola. Ale kvůli železné oponě a vzniku hraničního pásma byl osud obce zpečetěn. V roce 1956 byl odstřelen i kostel svatého Jana Křtitele a s ním postupně zmizely i všechny ostatní budovy. Zůstala jen myslivna, která sloužila pohraniční stráži a stáj pro koně a dobytek.
Současnost
Na místě zaniklé obce Knížecí Pláně dnes najdete obnovenou hájovnu. Ta se proměnila v útulný penzion Hájenka. Projděte se po hřbitově, který v roce 1992 s láskou obnovili němečtí rodáci. U dřevěného kříže s mramorovou deskou si připomeneme oběti první světové války a při pohledu na zbytky kostelního zdiva si představíme, jak kdysi vypadal. Z Krásné vyhlídky se nám naskytne dechberoucí pohled na šumavské vrcholy, jako bychom se dívali do pohádky. Na pláních stále najdeme pozůstatky minulosti jako kamenné valy a sklepy.