Článek
Kdysi obývali šumavské lesy zlatokopové. Odhalili žlutý kov a nezměrnou krásu skrytou pod zemským povrchem. Dnes můžeme díky jejich práci obdivovat geologickou rozmanitost této oblasti a pochopit, jak se místní krajina tvořila. Žuly, ruly, břidlice a další horniny tady vznikaly po miliony let.
Jednou z nejzachovalejších přírodních oblastí v České republice je právě Šumava. Pyšní se hlubokými lesy, tajemnými rašeliništi, zurčícími horskými potoky a rozlehlými loukami. Rostou tady vzácné druhy rostlin a živočichů. Mnoho z nich jinde v České republice jen těžko najdeme. Šumava je rájem milovníků hub a lesních plodů.
Královská Šumava je geologicky velmi pestrou oblastí. Najdeme tady pestrou paletu hornin. Právě díky geologickým vlastnostem se zde po staletí těžilo zlato. Stopy po zlatokopecké činnosti jsou dodnes patrné v podobě starých štol, hald a dalších pozůstatků.
Geopark Královská Šumava se od roku 2016 rozléhá na soutoku Otavy a Losenice. Národním geoparkem byla tato šumavská část vyhlášená v roce 2022. Královská Šumava je první geopark v České republice, který sdílí velkou část s národním parkem. Rozkládá se na území od Kašperských Hor přes Železnou Rudu až po Čachrov. Brána geoparku je v Návštěvnickém geobodu v Rejštejně. Do parku se z návštěvnických geobodů vypravují komentované prohlídky, které jsou zdarma. Geobody jsou kromě Rejštejna i na Staré Vápence u Javorné, na Špičáku, v Rokytě a u štoly Kristina. Stačí si jen vybrat.
V geoparku kráčíme jen po značených trasách. Navštívíme expozice, kde se seznámíme s různými druhy hornin, minerálů a zkamenělin. Projdeme se kolem starých štol a zkusíme si představit, jak tady dříve pracovali zlatokopové. Podíváme se i na pozůstatky ledovcové činnosti kolem jezer. Pomyslnou třešničkou na dortu budou úchvatné výhledy na šumavskou krajinu.
Zdroj: https://www.mzp.cz/cz/news_20221216_Kralovska-Sumava-je-narodnim-geoparkem