Článek
Nový Hamr je horská obec v západní části Krušných hor. Objevme tyto krásy procházkou po naučné stezce Ruperta Fuchse. Trasa dlouhá necelé čtyři kilometry nás provede okolní krajinou převážně po zpevněných lesních cestách. Cestou se držíme modré turistické značky. A na 8 zastávkách se seznámíme s hornictvím, historií a životem krušnohorských obcí, ale také se železniční tratí.
Hamerským okolím
Stezku začínáme v centru Nových Hamrů a postupně nás zavede do míst, která byla po staletí úzce spjata s hornictvím. Uvidíme pozůstatky starých dolů, dozvíme se o těžbě cenných rud a o životě havířů. Zjistíme informace o Jelení, Chaloupkách, Vysoké Peci a o významném hornickém městě Nejdku.
Kostel sv. Jana Nepomuckého
Jedním z nejvýznamnějších míst na trase je bezesporu kostel sv. Jana Nepomuckého. Tento barokní skvost je dominantou obce Nové Hamry. Kostel postavený v 18. století prošel mnoha úpravami.
Modřín u křížku
Krušnohorští obyvatelé se po zániku hornictví přizpůsobili novým podmínkám. Kromě zemědělství se věnovali řemeslům jako krajkářství, paličkování, výroba lžic ze surového železa nebo perleťových knoflíků z lastur perlorodek.
Hofberg u mezníku
Po vystoupání na náhorní plošinu Dvorského vrchu najdeme čtvrtou zastávku. V okolí Nových Hamrů se těžily i cínové rudy od 13. do 20. století. Na stezce zahlédneme kamenné mezníky, které sloužily k dělení pozemků mezi jednotlivé doly. Dnes jsou tyto mezníky tichými svědky dávné hornické činnosti.
Soví huť
Nedaleko Nových Hamrů se nachází místo, kde vznikl významný vynález. Tím je kobaltové sklo. V dnes již zaniklé Soví huti se vyrábělo sklo s nádherným modrým odstínem. Bylo velmi žádané v celé Evropě. Soví huť byla jednou z nejvýznamnějších a posledních skláren v Krušných horách.
Památník ztracených domovů
Nejdojemnější místo na stezce je věnované ztraceným domovům. Přečteme si o osudech lidí, kteří museli v průběhu staletí opustit své domovy. Ať už to bylo kvůli válkám, přírodním katastrofám nebo změnám v hospodářství, jejich život se neustále měnil.
Lesní galerie Ruperta Fuchse
Rupert Fuchs byl významný fotograf, který se narodil v Nových Hamrech. Před druhou světovou válkou fotografoval krušnohorský život i krajinu. Jeho fotografie zachycují krásu i drsnost Krušných hor. Ze svých fotografií vyráběl známé pohlednice. Na stezce najdete několik jeho snímků, které nás zavedou do míst, která Fuchs fotografoval.
Nejdecký semmering
Poslední zastávka na stezce je věnována železnici. Poučíme se o historii úzkorozchodné železnice spojující Karlovy Vary s Johanngeorgenstadtem. Tato železnice hrála důležitou roli při rozvoji regionu. Název Nejdecký semmering vznikl podle alpského průsmyku.