Článek
Naučná stezka je jedním směrem necelé čtyři kilometry dlouhá s 12 informačními tabulemi po červené turistické značce. Tato stezka není bezbariérová, ale potkáte na ní velké množství rozmanitých skalních útvarů a úžasnou přírodu. Procházka nás seznámí s lesy v údolí Černé. Ty zde představují přirozený ekosystém přizpůsobený vlastnostem klimatu a půdy. Můžete potkat horskou květenu jako pryskyřník, růži převislou, oměj pestrý nebo dřípatku horskou a také mnoho lišejníků. V řece žijí převážně říční rybky jako pstruh nebo mřenka. Mimo to v oblasti hnízdí skorec vodní. Významná bývala voroplavba na Černé a jejích přítocích, která představovala obvyklý způsob dopravování dřeva plavením po vodních tocích.
Začneme u údolní nádrže Soběnov zvanou také nádrž Hradiště, která byla postavena v roce 1925 a je pravděpodobně nejstarší přehradou jihočeského kraje. Účelem této nádrže je zadržování vody pro nedalekou vodní elektrárnu a ochrana proti povodním. Při povodních v roce 2002 byla nádrž protržena, ale od roku 2005 opět funguje.
K dalším informacím přecházíme řeku Černou po velkých placatých kamenech. Říčka Černá pramení na rakouské straně Novohradských hor pod názvem Schwarzaubach a po 30 kilometrech se vlévá do Malše. Koryto řeky vytváří okouzlující skalnaté údolí a v některých místech zarůstá pobřežními bylinami a trávami. Od řeky vyjdeme nahoru na skalní masiv, kde navštívíme zříceninu hradu Sokolčí. Zřícenina jsou jen rozvaliny gotického hradu, jehož účelem bylo strážit Lineckou obchodní cestu. Dodnes jsou k vidění příkopy, valy, trosky hranolové věže a paláce.
Pokračujeme ke mlýnu U dubu, který je dnes restaurací s ubytováním, ale dříve sloužil i jako pila.
Stezku ukončujeme u malé vodní elektrárny Soběnov. Ta je umístěna při vodní nádrži Soběnov a je v provozu od roku 1924. Při povodni v roce 2002 byla téměř zničena, ale prošla kompletní rekonstrukcí.