Článek
Tento výšlap na vrchol Velkého Špičáku nás provede jedinečným lesním ekosystémem. Stezka je vhodná pro všechny, kdo milují přírodu a rádi chodí. Nezapomeňte si vzít pořádné boty. Kromě lesní pěšiny nás čeká i kamenitá cesta nahoru. Narazíme na sedm informačních tabulí, které nám přiblíží zajímavosti místní přírody. Dozvíme se, jaký vliv má nadmořská výška na rostlinstvo, jaké druhy ptáků zde hnízdí nebo jaká zvířata se tady ukrývají. Jedno zastavení se zabývá leteckým neštěstím za druhé světové války.
Na vrcholu Velkého Špičáku se pokocháme nádhernými výhledy na okolní krajinu. Vidíme nekonečné lesy a vzdálené vrcholky Klínovce, Fichtelbergu, Jelení hory, Mědníku nad Měděncem, Meluzíny a také Přísečnickou přehradu. Při bezmračném počasí zahlédneme i větrníky a vyhlídku u Jöhstadtu.
Zajímavosti na trase
Krušné hory nesou výrazné stopy po rozsáhlé ekologické katastrofě, kterou způsobily imise v 80. letech. Velké plochy místních lesů zničily kyselé deště a další škodlivé látky z průmyslu. Dodnes probíhá velká revitalizace těchto porostů.
Zaniklé Přísečnice bývaly prosperujícím hornickým městečkem v Krušných horách. Ležely při obchodní cestě z Čech do Saska. Jejich historie souvisí hlavně s těžbou stříbrné a železné rudy. To městu přineslo bohatství a význam. Bohužel, jeho osud byl tragický. Zánik města způsobila stavba přehradní nádrže Přísečnice v 70. letech 20. století. Tou bylo město úplně zatopené.
Jednou z tragických kapitol leteckých bitev nad Krušnými horami byla havárie amerického bombardéru B-17G „Mud In Yer Eye“ nedaleko Velkého Špičáku 11. září 1944. Německé stíhačky Fw 190 letoun zasáhly nad Kovářskou. Většina stroje dopadla do lesa Vysoký Kámen v blízkosti Velkého Špičáku. Zde se vytvořil výrazný kráter. Zbytky letounu byly odstraněné. Další informace se můžeme dozvědět v Muzeu letecké bitvy nad Krušnohořím v Kovářské.