Článek
Tato stezka je okružní a je dlouhá kolem 4 kilometrů, vede jen po obvodu pralesa po široké asfaltové a lesní cestě, dá se zvládnout s terénním kočárkem. Potkáme 8 zastávkových míst s dřevěnými informačními cedulemi.
Boubínský prales je od roku 1858 přírodní rezervací. Leží na jihozápadním svahu hory Boubín. Jádro pralesa je utvořené nejzachovalejší částí šumavských smíšených horských lesů. Nejstarší smrky a jedle mají kolem 400 let. Z rezervace se neodstraňuje žádné padlé dřevo.
Zaparkujeme na parkovišti u Idiny pily a vydáme se k první zastávce, kterou je Boubínské jezírko, které je umělou vodní nádrží a bylo postaveno jako zásobárna vody pro plavební kanál do lenorské sklárny. Je tady přístřešek a lavice na odpočinek.
Druhou zastávkou jsou chůdové kořeny. Stromy s těmito kořeny se zpočátku uchýlily na tlejícím dřevu mrtvých stromů.
Třetí zastávku Krále smrků pravděpodobně neuvidíme. Stál na protějším svahu, ale vysoká návštěvnost mu poškodila kořeny a následně zanikl.
Lovecký chodník je vzpomínka na hony vysoké zvěře a je čtvrtkou zastávkou naší stezky. Lovili se zde i tetřevi, kterých je tu už minimum.
Pátou zastávkou je Lukenská cesta, která spojuje Zátoň a Včelné. Dříve byla hodně využívaná pašeráky.
Další, tedy šestou, zastávkou jsou Jedle. Ty byly v Boubínském pralese hojně zastoupeny. Dnes jejich místo převzal buk.
Sedmá zastávka upozorňuje na Horské podmínky vrcholových částí Boubína. Ukazuje nám zvířata jako hraboší, rejsem, kos a další.
Osmou zastávkou je Rostlinstvo lesů.
Poslední devátou zastávkou je Pro ochranu pralesa a pralesních zbytku.