Článek
Chalupská slať je jedním z nejkrásnějších míst Šumavy. Začala vznikat po skončení doby ledové před 8 až 10 tisíci lety a rozléhá se na ploše 1,3 hektaru. Leží v údolí Vydřího potoka. Na jezírku se tvoří zajímavé plovoucí ostrůvky. Vyskytuje se zde velké množství vzácných druhů rostlin jako klikva bahenní, kyhanka sivolistá či šicha černá i keříky břízy zakrslé. Na kraji se dříve těžila rašelina. Vytěžená část se přirozeně regeneruje a zarůstá nálety břízy.
Ke stezce vede dřevěný povalový chodníček. Trasa je kolem 1 kilometru dlouhá, nenáročná a bezbariérová a proto je vhodná i pro kočárky a vozíky. Slať můžeme navštívit i v zimě na sněžnicích.
Zaparkujeme na parkovišti ve Svinných Ladech a vydáme se po asfaltové cestě k informačnímu centru, kde si děti můžou pohrát na dětském hřišti a vyzkouší si poznávání hmatem. V infocentru je expozice, která nás seznámí s faunou a flórou rašeliniště. Děti se pravděpodobně zabaví koukáním na krátké filmy o zdejší přírodě.
Hned u infocentra vstoupíme na povalový chodníček na 260 metrů dlouhou naučnou stezku se 3 informačními tabulemi. V polovině trasy najdeme lavičky a zde se dozvíme o těžbě rašeliny v těchto místech. Na konci trasy se můžeme pokochat nádherným výhledem na rašelinové jezírko, okolní slať a šumavskou přírodu. Cestou potkáváme tabulky s názvy vzácných rostlin, které se tady přirozeně vyskytují.