Článek
Naučná stezka má přibližně 4 kilometry a informuje nás jak o historii tábora, tak o holokaustu Romů a Sintů.
První zastávka je v obci Lety před obecním úřadem a následně nás povede po zelené turistické značce po cestě až k místu, kde mezi lety 1942–1943 býval tzv. cikánský tábor Lety u Písku.
Byl tady nejdříve kárný pracovní tábor, později sběrný a cikánský tábor. Tábor byl založen v roce 1940 a původně to byl tábor pro odsouzené vězně starší 18 let. V srpnu 1942 bylo místo přejmenováno na tzv. Cikánský tábor Lety. V táboře pak byli drženi čeští Romové a Sintové, žily tu z donucení celé rodiny včetně dětí, většina z nich to bohužel nepřežila, někteří byli odtud odvezeni do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Tímto táborem prošlo asi 1300 osob.
Je zde replika ubytovací boudy i model toho, jak celý tábor vypadal.
Konec stezky je u kulturní památky Lety, která stojí na předpokládaném místě hromadných hrobů vězňů z tzv. cikánského tábora, na kterém se nyní nachází pomník od Zdeňka Hůly.
Naučná stezka návštěvníky provede historií tzv. cikánského tábora a seznámí třeba s příchodem vězňů do tábora či s krutými tresty, které vězni museli podstupovat. Připomenuty jsou tu také osudné transporty do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau, nebo informace o osudu tohoto místa po válce až po dnešní dobu. Ponurý příběh tohoto místa připomínají vzpomínky vězňů, kteří utrpení tzv. cikánského tábora přežili a také unikátní dobové fotografie, které má Muzeum romské kultury ve svých sbírkách.
Stezka je bezbariérová, bezplatná a můžete ji navštívit i se psem.