Článek
Soumarské rašeliniště s rozlohou 85 hektarů se vyvíjí od konce doby ledové. Těžba rašeliny se tady konala do roku 2000. Dnes se rašeliništi vrací jeho původní charakter.
Zajímavostí je, že stezka vede po dně původního rašeliniště, kde 8 metrová vrstva rašeliny byla kvůli těžbě odvodňována a odvážena. Po těžbě zbyla už jen asi 1,5 metru silná vrstva rašeliny. V roce 2022 byla provedena rekonstrukce povalových chodníků.
Stezka je dlouhá 1,5 kilometru se 7 zastávkami s informačními tabulemi. Není přístupná od konce října až do června kvůli výskytu silně ohroženého tetřívka obecného. Je vhodná jen pro pěší, cyklisté mají vjezd zakázán. Stezka vede částečně po měkké rašelině a na nejmokřejších místech po povalovém chodníčku.
Zaparkujeme u rozcestí Soumarský most, kde přejdeme silnici a železniční přejezd, projdeme kolem informačního centra a pokračujeme po asfaltové cestě proti proudu Vltavy. Podle značení vstoupíme do lesa a tady nám stezka začíná. Dojdeme až k devítimetrové dvoupatrové vyhlídkové věži. Z té můžeme vidět Stožec, Boubín a Želnavskou pahorkatinu.
Od věže se můžeme vrátit zpět stejnou cestou nebo se na rozcestníku napojit na zelenou turistickou značku a při Vltavě dojít k parkovišti.Od věže se můžeme vrátit zpět stejnou cestou nebo se na rozcestníku napojit na zelenou turistickou značku a při Vltavě dojít k parkovišti.