Článek
Naučná stezka je dlouhá 9 kilometrů a je na ní 12 zastávek s informačními tabulemi, na kterých jsou historické i současné fotografie. Trasa je určena pro pěší, cyklisty a různé části i pro kočárky a vozíky. Orientace je nutná podle mapy na informačních tabulích, není značena turisticky.
První zastávkou je U svatého Jiří, kde jsou 2 tabule. Na jedné se poučíme o řece Úslavě a na druhém se seznámíme s historickými informacemi o osidlování, Pecihrádku a nejstarším kostelu v Plzni U sv. Jiří. Právě u kostela je soutok Úslavy s Berounkou.
Druhou zastávkou je Lopatárna. To je malý měděný hamr postavený na začátku 19. století. Přečteme si o mostech, které jsou přes řeku postaveny.
Papírenský mlýn pro výrobu papíru je třetí zastávkou. Seznámíme se tady s historií výroby papíru na území Plzně a jak se mlýn měnil až zanikl a na jeho místě vznikl železniční most.
Čtvrtou zastávkou je Letná, kde získáme informace o císařské silnici, mostu přes Úslavu a čtvrti Letná.
Pokračujeme do Lobezského parku jako páté zastávky. Ten je mezi Lobzy a Letnou.
Dalšími zastávkami jsou je městská čtvrť Lobzy, Božkov a Božkovský ostrov.
Desátou zastávkou je V Závrtku. Tady si prohlédneme fotografie vzniku říčních meandrů, což jsou zatáčky způsobené boční erozí.
Předposlední zastávkou je Koterov. Je to velmi hezká náves s klasicistními usedlostmi, která byla zatopena záplavami v roce 2002.
Poslední zastávkou je Pod Hájem. To je vrch tvořený spility mladších starohor a jsou to nejstarší horniny v okolí Plzně. Těžil se tady kámen. Na Hájích měla vzniknout plzeňská hvězdárna, ale byla pouze rozestavěna a následně odstřelena.