Článek
Naučná stezka kopíruje celý Vchynicko – Tetovský kanál od Rechle až do blízkosti Srní a je dlouhá 18 kilometrů. Potkáme 10 informačních tabulí a na mnoha zastávkách jsou lavičky a vyhlídková zastavení. Značeno je turistickou zelenou značkou. Dozvídáme se historické, přírodopisné, kulturní i technické údaje. Stezku mohou využívat nejen pěší, ale i cyklisté a v některých rovných částech i vozíčkáři. Stezka je dlouhá, ale nenáročná.
Začínáme na parkovišti u hradlového mostu Rechle, dále podél kanálu přes Klostermannovu vyhlídku na Sedelském vrchu, Vodní zámek a nádrž pro vodní elektrárnu Vydru až do Srní. Stezka nás dovede na Rokytu, kde se nachází geologická expozice a informační středisko.
Délka kanálu je přibližně 15 kilometrů. Koryto je částečně vyzděné a místy až 5 metrů široké. Vybudován byl podle návrhu inženýra Rosenauera na přelomu 18. a 19. století a až do začátku 20. století sloužil k obcházení nesplavné části Vydry. Kanál spojoval Vydru a Křemelnou. Kanál, sloužící dříve k plavení šumavského dřeva, je dnes je využit jako vodní přivaděč malé elektrárny v Čeňkově Pile.
Kanál začíná 2 km od Modravy pod bývalou osadou Vchynice-Tetov. V místě odbočení kanálu byla řeka Vydra přehrazena hradlovým mostem. Most byl určen jako hráz, která zamezovala pronikání plaveného dřeva do nesplavného balvanitého koryta řeky Vydry.
První 2 km vede kanál podél Vydry až nad dvorec Antýgl, kde se prudce stáčí zpět a vede podél Rokyty a kolem Kostelního vrchu k osadě Mosau. Tady překračuje silnici Srní – Prášily a pokračuje pod Spálený vrch. Tady končil přes Sekerský potok v řece Křemelné.
Na několika místech po trase kanálu se dochovaly původní klenuté kamenné mosty a na mnoha místech zbytky vyzděného koryta.