Hlavní obsah
Cestování

Naučnou stezkou na rozhlednu Cibulka

Foto: VP

Rozhledna Cibulka na Šibeničním vrchu nad Olovím

Máte rádi výhledy? Potom je výlet na Cibulku skvělou příležitostí, jak strávit aktivně volný čas a zároveň se naučit něco nového.

Článek

Rozhledna Cibulka nás pozve na nezapomenutelnou cestu naučnou stezkou, kde na každém kroku objevíme něco nového o krásné přírodě a bohaté historii tohoto kraje.

Naučná stezka

Na pěti informačních tabulích se dozvíme o bohaté hornické minulosti regionu. Oloví bývalo významným centrem těžby cínových rud. Právě hornictví velmi ovlivnilo zdejší krajinu i život obyvatel. Trasa nás povede převážně lesními a polními cestami. Děti se můžou těšit na interaktivní prvky jako dendrofon, poznávání stop lesní zvěře, ptáků, stromů a hub.

Začínáme v centru Oloví u kostela sv. Archanděla Michaela a jdeme ke kapli svatého Josefa. Před námi se otevírají dvě cesty, každá s vlastním kouzlem. Ani s jednou nešlápneme vedle. Půjdeme kolem tajemného dolu Svaté Anny nebo se vydáme k Černé kapličce? Ať už se rozhodneme jakkoliv, čeká nás nezapomenutelný výstup na Šibeniční vrch. S každým krokem se nám budou otevírat nové a nové pohledy na rozlehlé lesy, zelené louky a vzdálené hory.

Kostel sv. Archanděla Michaela je dominantou Oloví z roku 1524. Původní kostel byl jednolodní gotickou stavbou s osmibokou věží. Nová stavba výrazně změnila podobu. Je jí novogotický jednolodní kostel s hranolovou věží.

Kaple svatého Josefa měla chránit horníky před neštěstími v dolech. Vznikla už v roce 1550 a v roce 2004 byla kompletně postavená znovu. Kameny z původní kaple tvoří chodníček.

Důl svaté Anny je jedním z největších ve zdejším regionu. Je to dědičná štola odvodňující části vrcholů Eisenberg a Röflerberg. Důl se využíval k obnově těžby olova. Těžil se tady galenit.

Kaple Nejsvětější Trojice nebo-li Černá kaplička je zajímavé dílo z roku 1915. Je vystavěná ze strusky vzniklé tavením železa v rotavských železárnách.

Foto: VP

Černá kaplička

Rozhledna Cibulka

Na vrcholu Šibeničního vrchu u Oloví nás čeká hlavní cíl naší cesty. Kopule rozhledny, která jí dala jméno, je zajímavým designovým prvkem.

První rozhledna tady stála už před druhou světovou válkou. Byla však bohužel zničena. Na začátku 21. století postavili na jejím místě současnou rozhlednu. Její stavbu financovala veřejná sbírka a podpora místních obyvatel. Autorem projektu je architektka Marcela Plachá. Ta navrhla elegantní ocelovou konstrukci s dřevěnými prvky. Rozhledna se tyčí do výšky skoro 30 metrů. Jedna vyhlídková plošina je ve čtyřmetrové výšce a na druhou stoupáme po 120 schodech do 25 metrů nad zemí.

Na vrcholku rozhledny se nám doslova tají dech. Z horní plošiny vidíme dokonalý panoramatický pohled na zalesněné hory, údolí a okolní města. Za dobrých podmínek dohlédneme až ke Krušným horám, Slavkovskému lesu nebo Karlovarsku. Za slunečného počasí jsou výhledy obzvláště krásné.

Zdroj: https://www.olovi.cz/rozhledna-cibulka

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám