Hlavní obsah
Cestování

Ojedinělá krytá dřevěná lávka na Šumavě

Foto: VP

Lenorské rechle na Teplé Vltavě najdeme na konci obce Lenora nedaleko Volar.

Článek

Rechle pochází z německého Rechen – hrábě.

Tato dřevěná trámová lávka je významnou stavebně technickou památkou a byla postavena v roce 1870. Její původní účel byl k zadržování plaveného dřeva ze šumavských lesů, jeho evidenci, usměrňovaní a vypouštění po Vltavě do papíren v Loučovicích a Větrní. V těchto dobách byla lávka z obou stran osazena dveřmi, v podlaze byly otvory pro zasunutí trámků kolmo k lávce na zadržení dřeva při nízkém stavu vody a na stěnách se skladovala bidla, kterými se uvolňovalo naplavené dřevo. Provoz lávky byl ukončen po vybudování přehrady na Lipně v roce 1959. V roce 1985 obec Lenora zajistila opravu lávky, která byla v té době už v dezolátním stavu a dnes je chráněnou kulturní památkou. V roce 2015 proběhla další rekonstrukce pro zachování této unikátní památky. Lenorské rechle jsou jediným úplně autentickým krytým zařízením tohoto druhu na Šumavě dochovaným do dnešní doby.

Lávka je dlouhá 25 metrů a široká 1,8 metru na třech mohutných kamenných pilířích s dřevěným bedněním do 3 metrů výšky a valbovou šindelovou střechou. Mostovka je tři metry nad hladinou řeky. Na pravém břehu Vltavy vedou na lávku schody a je určena jen pro pěší.

Lenorské rechle jsou turisty velmi vyhledávanou technickou památkou a dobře ji znají také vodáci splouvající úsek Teplé Vltavy z Borové Lady. Dnes se u lávky můžete koupat nebo rybařit. Jen si dejte pozor na to, že v blízkosti lávky na pravém břehu vede I. zóna Národního parku Šumava, kam je vstup zakázán.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám