Článek
Černopošumavská oblast byla významným producentem grafitu. Začátkem 19. století doly na grafit založila Eggertova společnost, ale těžba byla velmi nákladná kvůli prosakování podzemní vody a tak doly prodala Schwarzenbergům v druhé polovině 19. století. Ti se pokusili o odvodňování dolů proražením Josefovy štoly k šachtám v Mokré v roce 1897. Vznikla štola o délce přes dva kilometry. Vyústění štoly je opatřeno krásným kamenným portálem ozdobeným knížecí korunkou, která symbolizuje spojení se Schwarzenbergy. Leží kousek od lipenské přehrady v části malého Lipna.
Šumavský grafit byl velmi kvalitní. Obsahoval 65-85 procent uhlíku a byl využíván k výrobě tužek a ohnivzdorných slévárenských forem.
Tato štola a další ostatky prací horníků u Mokré jsou dnes nejzachovalejší báňské památky z dob těžby jihočeského grafitu.
Zajímavostí štoly je, že je dobrým zdrojem kvalitní pitné vody. Na vratech štoly visí hrneček, kterým můžete ochutnat vodu z místní studánky. My jsme si ji nabrali rovnou do termosek.
Z Černé v Pošumaví vás od roku 2015 zavede štěrková cesta až ke vchodu štoly. Cestu zvládnete i s kočárkem.