Článek
Pramen naší nejdelší řeky Vltavy je jejím nejzazším prameništěm. Nachází se v nadmořské výšce 1172 metrů. Potůček, zvaný Černý potok, teče od pramene k Borovýma Ladám a dál se označuje za Teplou Vltavu a od soutoku se Studenou Vltavou pokračuje jako Vltava.
Celá oblast kolem Pramenů Vltavy přísluší do chráněných území evropského významu Natura 2000 a patří i do seznamu nejdůležitějších mokřadů chráněných mezinárodní Ramsarskou úmluvou.
V této oblasti se nachází velké množství vzácných rostlin jako kriticky ohrožená orchidej bradáček srdčitý, dalšími jsou prstnatec májový nebo dřípatka horská. Z ohrožených živočichů je to třeba rys ostrovid, tetřev hlušec, puštík bělavý, spousta druhů motýlů a další. Dnes se tu objevuje i vlk.
Pramen je obklopen kameny a za sucha bývá i bez vody.
Z Kvildy vede šestikilometrová stezka asfaltovou cestou po modré turistické značce. Z Modravy turisté jdou po červené turistické značce necelých 10 kilometrů a cyklisté si najedou asi 12 kilometrů.
Můj poznatek: Okolí stezky od Kvildy i přímo u pramene Vltavy je velmi znečištěné od turistů. Z pramene se před lety dalo napít, ale dnes už bych to nezkoušela, protože turisté hází do vody mince i bordel.