Článek
Čertova stráň je divoký kout Šumavy, kde příroda vládne neomezeně. Rozkládá se na ploše asi 20 hektarů a nabízí úžasné výhledy. Cílem ochrany je sledování přirozeného vývoje lesa. Předmětem ochrany jsou potom přírodní květnaté bučiny, jedliny a smrčiny spojené smíšenými porosty na strmých skalnatých svazích a suťovitá pole kolem mrazových srubů. Svahy jsou zde přerušeny několika roklemi bočních levostranných přítoků. Ze dna potoka se svahy nad levým břehem zvedají až na Stréblův vrch a Černý les a nad pravým břehem na Čertovu stráň a Vysokou. V nivě potoka jsou naplavené hlinité písky a štěrkopísky.
Z bylin zde můžete vidět pižmovku mošusovou, pitulník horský, devětsil bílý nebo zvonečník černý. V lokalitě se přirozeně vyskytuje rys ostrovid. Vy ho s největší pravděpodobností nepotkáte, protože je to velmi plaché zvíře.
Na procházku okrajem rezervace se můžete vydat po lesní cestě kolem Boubínského potoka.
Zdroj: Albrecht J. a kol. (2003): Českobudějovicko. In: Mackovčin P. a Sedláček M.: Chráněná území ČR, svazek VIII. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, str.680 Praha