Článek
Jméno hradu vzniklo spojením německého výrazu Stein - Kámen či hrad a slova Maget (Mogt) - panna či dívka. Při označení hradu se používalo německého slova Maidstein nebo dnešní užívané Dívčí Kámen a tzv. Dívčák.
Zřícenina stojí na skále v nadmořské výšce 470 metrů nad soutokem řeky Vltavy a Kremžského potoka v krásné přírodě. Prostory hradu jsou 210 metrů dlouhé a 45 metrů široké a v současnosti jde o jednu z nejrozsáhlejších a nejlépe zachovaných středověkých památek svého druhu v České republice. Hrad a jeho okolí, které je významné svou faunou a flórou, je přírodní rezervací a součástí chráněné krajinné oblasti Blanský les.
Výšinné sídliště na Dívčím Kameni je významnou archeologickou lokalitou z přelomu starší a střední doby bronzové. Zároveň se jedná o areál zříceniny hradu z poloviny 14. století. Gotický hrad byl vystavěn ve dvou etapách rodem z Rožmberka, ale nikdy nebyl trvalým sídlem vrchnosti. V 16. století byl hrad opuštěn a začal pustnout. Nyní hrad vlastní Obec Křemže, která je zároveň jeho provozovatelem.
V prostorách hradu se konají koncerty, historická, šermířská a divadelní vystoupení, středověké trhy, přednášky, výstavy a dokonce i svatby. Pod hradem je dětské hřiště s interaktivními prvky jako kuličkový labyrint, přiřazování stop ke zvířeti nebo metr skoků zvířat.
Stezky ke zřícenině jsou rozmanité.