Článek
Někdejší osadu Lenora, německy Eleonorenhain, založil Johann Meyer kolem své světově známé sklárny. Tu později zdědil Wilhelm Kralik.
Historie a architektura
V polovině 19. století vyrostl na skalnatém ostrohu nad Vltavou krásný zámeček. Nechal si ho postavit bohatý podnikatel Wilhelm Kralik pro svou rodinu. Inspirovaný tehdejší módou, zvolil elegantní empírový styl s jednoduchými liniemi a půvabnými detaily. Zámeček s čtyřmi křídly obklopujícími zelené nádvoří byl oázou klidu a luxusu. Chodby směřující na nádvoří byly pro efekt prosklené. V interiérech byla bohatá sbírka loveckých trofejí z místních lesů. V jednom sálu dokonce muzeum výrobků ze skla z nedaleké sklárny, kterou Kralik vlastnil. Vchod zámečku se pyšnil rodovým znakem Kraliků. A za dvorem stály stáje, hospodářské budovy a místnosti pro služebnictvo. K zámečku přiléhal také velký park s množstvím okrasných dřevin. Celý areál pak chránila kamenná zeď.
Po válce zámeček chátral a jeho interiéry byly postupně zničené. Až v 80. letech ho koupily elektrárny Tušimice. Ty se rozhodly dát mu nový život a přeměnily ho k rekreačním účelům.
Zámeček Lenora je památkově chráněný od 3. května 1958.
Současnost
Poslední majitelé zámečku mu chtějí navrátit ztracenou krásu. Postupně ho tedy citlivě rekonstruují. V létě můžete prozkoumat kvetoucí zahrady a nahlédnout na rozlehlé nádvoří. Vzhledem k soukromému vlastnictví se do objektu podíváte jen o víkendech, kdy je otevřená útulná kavárna. Dejte si do nosu dobrou kávu nebo sladký zákusek. Ani děti se nudit nebudou, pro ně je připravené dětské hřiště.
Paní majitelka sází do zahrady obrovské množství růží. Už dnes se pyšní téměř 2 500 kusy a tisíci dalšími nádhernými kytičkami, keři a stromy.