Článek
„Krušné hory byly dříve daleko nepřístupnější než dnes, hluboké hvozdy se střídaly se skalnatými roklemi a stržemi, močály, rašeliništi, ale také kamenitými poli, na kterých rolníci a jejich rodiny bojovali o každou bramboru nebo zrno pšenice. Krušnohorský kraj tímto soužitím člověka s divokou a krásnou přírodou získal skutečnou duši a počal dýchat historkami a báchorkami, ať už smyšlenými nebo pravdivými,“ z informační tabule u stezky.
Stezka je protkána autentickými příběhy, které se předávaly z generace na generaci. Místní obyvatelé se podělili o své znalosti a legendy. Ty potom pečlivě zaznamenal polešovický kronikář Daniel Vaško. Krásné dřevěné sochy tajemných bytostí na stezce jsou dílem zručných řezbářů z Abertamského sympozia.
Seznamte se s Marzebillou, vládkyní hor. S perkmonem, co chrání doly a bohatství krušnohorské. S Hejmou hejkalem, který lidi strašil hejkáním. Ohnivec prý vládl ohni, ale neubližoval jím. Šrakakal byl potom domácí skřítek a strážil domy a jejich rodiny. Neopomeňte ani stromové ženy, loupežníky a čerta, protože Krušné hory byly odpradávna jejich domovem. Určitě se ještě najde nějaká jeskyně, opuštěný čertovský důl nebo les, kde tančí víly.
Od bezplatného parkoviště na vrcholu areálu Plešivec se ke stezce se dostanete za pět minut. Určitě to nepřehlédnete, na stezku vede velký transparent ze dřeva. Trasa je pro všechny bez rozdílu věku. Okouzleni budou mladí i staří. Okruh je přes kilometr dlouhý a zavede vás i k nádherné vyhlídce Švýcárna. Odtud vidíte celé údolí až po Karlovy Vary a Doupovské hory. S kočárky a vozíky se vám špatně pojede, ale s trochou vůle projedete. Cesta vede lesem a je protkaná kořeny stromů.
Zdroj: https://www.krusnohorskepovesti.cz/stezka/