Článek
Historie
Na místě stávala původně gotická tvrz. Tu si nechal postavit rod Buziců v první polovině 13. století. Tvrz byla výhodně při historické obchodní Zlaté stezce. Jiří Lokšan z Lokšan, místokancléř Ferdinanda I., se zasloužil o přestavbu na renesanční zámek v druhé polovině 16. století. Tím město povznesl na významné rodové sídlo. Jeho zámecká Lokšanská knihovna je opravdovým skvostem z roku 1557.
V první polovině 17. století se stal majitelem zámku královský prokurátor Přibík Jeníšek z Újezda. Nechal si na zámku postavit nádhernou barokní kapli zasvěcenou Panně Marii. A to ještě nebylo všechno. Postaral se i o stavbu městského chrámu svatého Ignáce a svatého Františka Xaverského a barokní jezuitské koleje u březnického náměstí. O století později do kaple přibyly krásné rokokové varhany. Vyrobil je šikovný Vojtěch Schreier z Kuksu. Od 18. století si zámek užívala rodina Krakovských z Kolovrat. Po nich ho získali Pálffyové z Erdönu, kteří tam bydleli až do konce druhé světové války.
Architektura
V průběhu století zámek ovlivnilo mnoho stavebně-uměleckých slohů. Gotickými prvky jsou kamenné lomené oblouky ze 13. století se špaletovými záklenky nebo fragmenty původního renesančního sgrafita ze 16. století. V té době vzniklo i hradební opevnění s dělostřeleckými baštami. Renesanční období dále zastupuje výše zmíněná Lokšanská knihovna. Ta je nejstarším zámeckým knihovním sálem v Čechách, který se dochoval v původní podobě z roku 1558. Zachovaly se z ní knihovní skříně a výmalby stěn, ale i původní trámový strop. Baroko na zámku prezentuje trámová sestava krovu střechy a kaple Panny Marie. V interiérech zámku jsou viditelné další slohy jako biedermeier a empír.
Prohlídky
Když se půjdeme projít po zámku, bude to jako kdybychom se vrátili v čase. Každá místnost je jako malý umělecký koutek, kde uvidíme, jak bydlívali šlechtici. Bude tam všechno možné, od gotiky až po biedermeier. A co teprve zbrojnice? Tam si budeme připadat jako v nějakém rytířském filmu. Kaple Panny Marie nám přiblíží všechny fáze baroka až po rokokové varhany. Nebo můžeme zkusit interaktivní audiovizuální okruh. A pro ty nejmenší je ve sklepeních připravena výstava Tajemné bytosti brdských lesů.
Součástí zámeckého areálu je úžasný anglický park se dvěma rybníky a velkým množství dřevin, i těch vzácných. Podzimní atmosféra parku je jako stvořená pro příjemnou procházku.
Vedle zámku můžeme doporučit návštěvu Restaurace u Zámku, kde vaří jídla jako od maminky, točí místní pivo Herold a pro děti mají v areálu velké dětské hřiště.
Zdroj: https://zamek-breznice.cz/cs