Článek
Okruh je 5,5 kilometru dlouhý a je na něm 10 zastávek s informačními cedulemi. Tato místa střeží dřevěné sochy Spejbla nebo Hurvínka. Ty podle výtvarných návrhů Jany Bačové Kroftové vytvořili z dubového, lipového a jasanového dřeva řezbáři Marian Maršálek, Jiří Kašpar a Petr Šťastný. Okruh je vhodný i pro kočárky, odrážedla a vozíky. Stezka Spejbla a Hurvínka je značena červenobílým trojúhelníčkem.
Na každé ceduli dostaneme za úkol splnit rozmanitá pohybová cvičení, třeba oběhnout strom nebo udělat dřep. S tím získáváme rady, jak správně provádět sportovní pohyby. Na cedulích jsou i informativní texty o místě, kde zrovna jsme a dozvíme se něco z jeho historie a o jeho zajímavostech přírody. Pomocí QR kódu si můžeme pustit krátké veršované dialogy mezi Spejblem a Hurvínkem, které napsal Ondřej Lážnovský a namluvil Martin Klásek.
Parkujeme u ranče Šídlovák, kde je dětské hřiště a občerstvení. Začátek a první zastávka zážitkového okruhu je na hrázi Šídlovského rybníka. Tady vidíme první sochu známých loutek. Stezka byla vybudována v Plzni, protože se zde známé loutky „narodily“.
Pokračujeme kolem bývalé ozdravovny u Šídlováku. Dále pokračujeme cestou, která nás provází přírodní rezervací Kamenný rybník ke Kolomazné peci, ke smírčímu kříži v údolí Merán, poté k pískovcové skále Pupek, na kterou si můžeme vylézt a rybníčku Vydymáček v Arboretu Sofronka, tady jsou dvě zastávky. Arboretum Sofronka je pracoviště Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Z arboreta vede trasa přes nově vybudovanou lávku nad železniční tratí a čtyřproudou silnicí na Most k Třemošenskému rybníku a poté k rybníku Nováček u sídliště Košutka, kde okruh se Spejblem a Hurvínkem končí.