Článek
Nadčasový půvab diamantů, který vystihuje ikonický slogan „diamanty jsou věčné“, čelí na dnešním trhu výzvám. Diamantový průmysl je ohrožen měnícími se preferencemi spotřebitelů, kteří se přesouvají ke zlatu a syntetickým diamantům, jež rychle získávají podíl na trhu. S cíleným marketingem však stále existuje potenciál oživit poptávku po přírodních diamantech.
Podle diamantového indexu IDEX, přední online platformy pro obchodování s diamanty pro profesionální obchodníky v diamantových metropolích, jako jsou Antverpy, Bombaj, Ramat Gan a New York, klesly ceny diamantů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku přibližně o 14 %*, což představuje pokles o více než 33 % ve srovnání s rokem 2022, kdy na začátku března činil 158,39 bodu, přičemž ke 14. červnu 2024 byla jeho cena 105,07 bodu*.
Vývoj hodnoty diamantového indexu IDEX za posledních 5 let (Zdroj: idexonline.com) *
Syntetické diamanty na vzestupu
Jedním z klíčových faktorů poklesu ceny pravých diamantů jsou syntetické diamanty, které se vyrábějí v laboratořích a jejichž obliba roste. Podle analytika diamantového průmyslu Paula Zimniskeho pro CNBC bude v roce 2023 prodej syntetických diamantů tvořit více než 18 % celosvětového trhu, což je nárůst z 2 % v roce 2017. To potvrzují i údaje dánského prodejce šperků Pandora, který ve své hospodářské zprávě za první čtvrtletí roku 2024 vykázal 87procentní meziroční nárůst tržeb z prodeje syntetických diamantů Pandora Lab-Grown Diamonds. Pro srovnání, ceny surových diamantů podle Zimniskyho globálního indexu cen surových diamantů (Global Rough Diamond Price Index)* v uplynulém roce naopak klesly o 15 až 20 procent a nyní jsou zhruba o 25 procent nižší než na začátku roku 2022*. v praxi to znamená, že ceny přírodních diamantů klesly na průměrnou cenu zhruba 4 000 USD za 1karátový přírodní diamant.
Téměř k nerozeznání
Laboratorně vytvořené diamanty, které napodobují přirozený vývoj v kontrolovaném prostředí, jsou téměř identické se skutečnými diamanty, ale jejich vytvoření trvá jen několik týdnů. K jejich rozlišení je zapotřebí speciální vybavení. Spotřebitelé po této možnosti sahají hlavně proto, že si mohou dovolit „větší kámen za méně peněz“, protože cena může být až o 85 procent nižší, uvádí Queensmith.com. Laboratorní proces navíc nezahrnuje neetické podmínky těžby, díky čemuž se k této možnosti přiklání zejména mladší generace.
Ne, dávám přednost zlatu
Na cenu pravých diamantů má významný vliv také poptávka čínského trhu, který je druhým největším na světě. Podle poradenské společnosti Daxue Consulting, která se zaměřuje právě na čínský trh, je klesající zájem o diamanty způsoben klesající sňatečností a poklesem prodeje snubních a zásnubních prstenů, neboť mladí Číňané dávají přednost osobnímu rozvoji a stabilitě, cestování a dobrodružství, zejména po uvolnění pandemických opatření. Poptávka klesá také v důsledku změny vnímání diamantů, které v současné době nejsou kvůli poklesu cen považovány za atraktivní investici. Lepší alternativou je zlato, které je v čínské kultuře spojováno s bohatstvím, prosperitou a štěstím a jehož spotřeba podle Čínské asociace pro zlato v prvním čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostla o zhruba 6 %. Navzdory těmto skutečnostem však byly i v této zemi zaznamenány výhody syntetických diamantů.
Obnovení pošramoceného lesku
Přestože se odvětví přírodních diamantů potýká se značnými problémy, stále existuje určitý optimismus ohledně budoucího vývoje. Winters a Anish Aggarwal, spoluzakladatel poradenské společnosti Gemdax, se v rozhovoru pro CNBC shodli na tom, že díky dobře cílenému marketingu může diamantový průmysl znovu získat svůj lesk. Aggarwal dále dodal, že je třeba vytvořit touhu po diamantech podobně jako po luxusních kabelkách nebo hodinkách. Touto cestou se vydaly společnosti jako De Beers a Signet Jewelers, které podle PR Newswire v květnu uzavřely partnerství s cílem zvýšit poptávku po pravých diamantech. Rusko je přitom největším světovým producentem surových diamantů, v roce 2022 se zde vytěžilo téměř 42 milionů karátů; naopak, pokud chcete za diamanty zaplatit co nejméně, nejlepší cenu dostanete v Dubaji.
Nevýhody předpovědí
Přestože umělé diamanty získaly na popularitě, odborníci očekávají, že v blízké budoucnosti zaznamenají výraznější pokles cen. Zimnisky pro Business Insider jako důvod uvedl rostoucí nadměrnou nabídku. Neupřesnil sice žádný číselný odhad, ale uvedl, že by se mohlo jednat o téměř stejný pokles cen jako v roce 2023, který analytická společnost Tenoris odhadla na přibližně 20 % za 12 měsíců do listopadu. Zimnisky také dodal, že obchodníci pravděpodobně v příštím roce omezí obchodování se syntetickými diamanty a vrátí se k nabídce přírodních diamantů. Generální ředitel společnosti Diamond Standard Cormac Kinney předpovídá ještě výraznější pokles cen, a to o 50 až 80 procent.1
Pokles diamantového gigantu
Změnu spotřebitelských preferencí podtrhuje oslabení diamantového gigantu De Beers, který podle agentury Bloomberg snížil na začátku roku ceny diamantů o 10 procent a u diamantů v kategorii „select makeables“, které lze rozdělit na menší drahokamy, o 25 procent. Negativní zprávou pro společnost De Beers je také rozhodnutí jejího majoritního akcionáře Anglo American odprodat svou dceřinou společnost. Má k tomu dojít v rámci restrukturalizace společnosti Anglo American po odmítnutí nabídky na převzetí ze strany australské BHP a ve snaze přizpůsobit se požadavkům akcionářů a zaměřit se především na těžbu mědi a železné rudy.
Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.
* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků
[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a současných očekávání, která mohou být nepřesná, nebo ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucích výsledků. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.