Článek
Amerika, jejíž trh s diamanty svou velikostí formuje další vývoj ve zbytku světa, nasadila upadajícímu průmyslu pomyslnou třešničku na dortu zavedením cel. Zatímco v Belgii objem obchodů výrazně klesl, indičtí obchodníci se snaží o záchranu. Výjimky by mohly nejprestižnějšímu odvětví přinést úlevu, v opačném případě se může stát, že titul věčných převezmou laboratorně vytvořené drahokamy.
Prudký pokles belgického obchodování
Šok z nových pravidel zanechal stopy i na jednom z nejrušnějších obchodních míst s těmito drahými kameny, v belgických Antverpách. Podle ředitelky Antverpského diamantového centra (AWDC), Karen Rentmeesters, se obchodování zastavilo, přičemž mělo klesnout na sedminu běžného objemu. AWDC uvádí, že zaznamenává pokles dovozu i vývozu už od pandemie covidu, přičemž částečnou úlevu přinesl rok 2022. Mezi hlavní faktory, které mají vliv na tuto situaci, patří geopolitické napětí, opatrnost čínských a amerických zákazníků a nárůst poptávky po laboratorně vytvořených diamantech. V prvním čtvrtletí 2025 dosáhl export broušených diamantů úrovně 1,58 miliardy USD, což je pro srovnání meziroční pokles o téměř 28 procent. Podobně na tom byly i úrovně importu. V případě nezpracovaných diamantů je pokles ještě vyšší – až 47 procent, v případě importu je to 40 procent. Další vrstvu složitosti v tomto případě přidává i fakt, že diamantový průmysl je velmi důležitou součástí belgické ekonomiky. Evropská unie si proto vyslechla prosby diamantového centra a rozhodla, že recipročně cla na dovoz diamantů z USA nezavede.
Vyřeší to výjimky?
Donald Trump se prostřednictvím cel sice snaží o navrácení produkce všech sektorů zpět do USA, ale v tomto případě to tak úplně nemusí mít správný efekt. Spojené státy totiž nemají žádné doly, takže jsou závislé na zahraniční nabídce diamantů. Jediný proces, který se provádí v USA, je certifikace, která probíhá v Americkém gemologickém institutu (GIA). Odpovědí institutu, který je cly rovněž ovlivněn, je diverzifikace pole působnosti do Hongkongu a Dubaje, přičemž se snaží o získání celní výjimky pro drahokamy, které vstupují na území USA jen za účelem certifikace. V tomto případě se tedy dostává do popředí myšlenka vhodnějšího nastavení obchodních pravidel podle odvětví, jaké zastává EU, případně úplné vyjmutí diamantů ze seznamu – jako je tomu například v případě zlata.
Indická katastrofa?
Ohrožen je také další významný článek dodavatelského řetězce, kterým je broušení diamantů. Globálním lídrem v tomto odvětví je Indie, konkrétně město Surat v indickém státě Gudžarát, ve kterém se brousí 80 procent surových diamantů. Na celou Indii platí základní 10procentní cla, která se po 90 dnech, pokud se obě strany nedohodnou jinak, zvýší na 27 procent, což je pro menší podniky devastující. Důsledky ponese i ekonomika, protože diamanty a šperky jsou zde třetím největším exportním zbožím. Někteří indičtí obchodníci s diamanty dokonce označili situaci za horší než světovou finanční krizi v roce 2008. Zpracovatelé se snažili prodat co nejvíce diamantů, než cla 9. dubna 2025 vstoupila v platnost, ale po tomto datu jsou další dodávky pozastaveny nebo zcela zrušeny. Obchodníci budou muset najít náhradní trhy, které by přijaly takové množství diamantů, jako se dováželo do USA, což bude vzhledem klesající poptávce ve světě náročný úkol. Pro ilustraci – ve fiskálním roce 2023/2024 směřovalo do Spojených států více než 30 procent ročního indického vývozu v hodnotě 32 miliard USD.
Propady na několikaletá minima
Přetrvávající pokles poptávky ve dvou největších ekonomikách světa, Ameriky a Číny, vedl v Indii v období 2024/2025 k meziročnímu propadu vývozu zpracovaných diamantů o téměř 17 procent, což negativně ovlivnilo celý vývozní segment drahých kovů a šperků. Jeho hodnota klesla o 12 procent, na minima z let 2020/2021, konkrétně 28,5 miliardy USD. Aby se zpracovatelé částečně ochránili, objednali si o 24 procent méně surových diamantů než v předchozím roce. Někteří exportéři podle agentury Reuters ani neočekávají zlepšení v tomto roce.
Potenciál laboratorních diamantů
Nezájem o pravé diamanty by kromě ekonomických dopadů na země dodavatelského řetězce způsobil ještě větší vzestup syntetických diamantů. Ty už kvůli své ceně a obrovské podobnosti s pravými kameny preferuje čím dál více spotřebitelů. Podle portálu Rough-Polished.com v současnosti tvoří zásnubní prsteny s umělým diamantem v USA až 52 procent prodejů. V roce 2019 to bylo „jen“ okolo 12 procent. Očekává se pokračující růst, přičemž produkce by měla do roku 2034 vzrůst na 97 miliard USD z 26 miliard v minulém roce. Kvůli své cenové dostupnosti by i přes uplatnění cel byly pro mnohé lepší volbou než pravé diamanty.