Hlavní obsah

Tajemství upálení Jana Husa: Hranici upravili, aby více trpěl

Foto: WonderWorld/Midjourney

Jan Hus, kazatel, reformátor, mučedník. Jeho jméno zná každý Čech. 6. července, den, kdy byl upálen, je státním svátkem. Co ale opravdu víme o jeho životě? Byl to rebel, který se nebál postavit církvi, nebo kacíř, který zaslouženě skončil na hranici?

Článek

Jan Hus: Mládí a cesta k víře

Jan Hus se narodil kolem roku 1370 v jihočeském Husinci. Jeho dětství halí tajemství, ale víme, že se již v mládí projevoval jako bystrý a zvídavý hoch. Po studiích v Prachaticích zamířil do Prahy, kde se zapsal na Karlovu univerzitu. Zde se začal formovat jeho zájem o teologii a kritický pohled na tehdejší církev.

Po vysvěcení na kněze se Hus stal kazatelem v Betlémské kapli v Praze. Jeho kázání byla plná vášně a kritiky nešvarů církve, jako byly odpustky, korupce a nemravný život duchovních. Hus se nebál otevřeně hodnotit chování papeže a vyzýval k návratu k původnímu křesťanství založenému na Bibli.

Viklefův žák a reformátor

Hus byl silně ovlivněn učením anglického teologa Jana Viklefa, který kritizoval papežskou autoritu a hlásal, že jediným zdrojem víry je Bible. Hus se stal jeho horlivým zastáncem a překládal jeho spisy do češtiny. Tím si proti sobě poštval církevní vrchnost a začal být vnímán jako nebezpečný kacíř.

Koncil v Kostnici a tragický konec

V roce 1414  byl Hus pozvaný na církevní koncil do Kostnice, aby obhájil své učení. Přestože mu císař Zikmund slíbil, že mu nehrozí žádné nebezpečí, byl Hus po příjezdu zatčen a uvězněn. Po dlouhém procesu, během kterého odmítl odvolat své názory, byl 6. července 1415 upálen.

Anketa

Existuje v dnešní době nějaké téma nebo ideál, za který byste byli ochotni položit svůj život?
ANO
100 %
NE
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasoval 1 čtenář.

Krutý konec Jana Husa

Popravčí odvedl Husa na popraviště za hradbami Kostnice. Tam ho svlékli a přivázali ke kůlu řetězy kolem krku a pasu. Aby byla jeho smrt ještě trýznivější obložili jeho tělo slámou, dřevem a hořlavým materiálem až po bradu. Kat mu na hlavu nasadil papírovou korunu s vyobrazením čertů a nápisem „Arcikacíř“. Hus se naposledy odmítl zříci svého učení a modlil se.

Poté kat zapálil hranici. Plameny rychle zachvátily slámu a dřevo a začaly spalovat Husovo tělo. Mistr Jan se svíjel v bolestech, ale stále se modlil. Očití svědkové uváděli, že jeho hlas byl slyšet i přes praskání ohně. Když plameny dosáhly jeho tváře, Hus zvolal: „Pane Ježíši, smiluj se nade mnou!“ Pak jeho hlas utichl a jeho tělo se zhroutilo do plamenů.

Po dohoření hranice kati rozdrtili Husovy kosti a spolu se zbylým popelem je hodili do řeky Rýn, aby z něj nezůstalo nic, co by jeho příznivci mohli uctívat. I přes všechnu marnou snahu církve se Husovo učení šířilo po celých Čechách a jeho smrt se stala symbolem boje za pravdu a spravedlnost.

Husův odkaz a husitské hnutí

Jeho smrt vyvolala v českých zemích obrovské pobouření a vedla ke vzniku husitského hnutí, které požadovalo reformu církve a větší náboženskou svobodu. Husité se stali významnou silou, která bojovala proti katolické církvi a šlechtické moci. Husovy myšlenky se šířily i do zahraničí a ovlivnily další reformátory, jako byli Martin Luther a Jan Kalvín.

Jan Hus v moderních dějinách

Husův odkaz zůstává živý i v moderní době. Jeho jméno se stalo symbolem boje za pravdu, spravedlnost a národní identitu. V 19. století se stal Hus jednou z klíčových postav českého národního obrození. Jeho příběh inspiroval řadu umělců, spisovatelů a hudebníků. Dodnes je Jan Hus vnímán jako významná osobnost českých dějin a jeho odkaz stále rezonuje v české společnosti.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz