Článek
Jaké je vlastně to nejlepší měřítko?
Jako v každém sportovním odvětví se nedá jen stroze určit toho nejlepšího podle počtu získaných titulů či trofejí. Tenis je na rozdíl od kolektivních sportů individuálním sportem. A nedá se určit toho nejlepšího jen podle počtu grandslamových titulů. Objektivním měřítkem není ani počet týdnů strávených jako hráč číslo 1. Či počet sezon zakončených jako nejlepší hráč dané sezony. Ovšem jsou tu vodítka, která dokáží přiblížit ty nejlepší z nejlepších.
Pokud by jsme vzali v potaz jen počet získaných grandslamových titulů a přidali k tomu nejvyšší počet týdnů strávených jak hráč číslo jedna. Jednoznačně by nám vzešel jako nejlepší hráč historie Srb Novak Djokovič. Ale je tu jedno velké ale…
Open era a žebříček ATP
Žebříček ATP, který určuje pořadí nejlepších tenistů a je aktualizován každý týden je ještě poměrně v plenkách, existuje něco málo přes půl století. Poprvé byl zaveden v roce 1973. A tzv. otevřená éra tenisu se datuje do května roku 1968. To má za následek to, že např. Rod Laver, jenž dokázal v letech 1962 a 1969 vyhrát v jednom kalendářním roce všechny grandslamy byl v žebříčku klasifikován nejlépe na 3. příčce.
Přesto se pokusím sestavit ty největší velikány tohoto sportovního odvětví. Patřím do generace, kdy jsem mohl zažít skvělé výkony borců jako Lendl, Wilander, Borg, Agassi, McEnroe či Sampras. Nutno také podotknout, že největší nadvládu v tenisové historii, jenž byla skoro 2 dekády patřila trojici Federer, Nadal, Djokovič k nimž se i na chvíli připojil Brit Andy Murray.
Od zavedení žebříčku ATP se na nejvyšším stupínku vystřídalo 29 hráčů, jenž alespoň jeden týden kralovali nejlepším tenistům. Vybrat opravdu pouze top 10 nejlepších hráčů všech dob je opravdu velmi těžký úkol. Proto v tomto výběru nebudeme zohledňovat výsledky ze čtyřhry. Což by např. velice zvýhodňovalo bouřliváka Johna McEnroa. Budeme brát v potaz pouze výsledky ze singlu.
Opět musím zmínit co čech to samozřejmě jiný názor. Do tohoto žebříčku vnesu tedy veškeré aspekty, které slouží jako vodítka k sestavení tohoto žebříčku. Jako jsou jimi vyhrané tituly, počet týdnů strávených na postu světové jedničky, či rekordní počiny, ale rovněž i přízeň ze strany fanoušků.
1. místo – Rafael Nadal
Jak již bylo zmíněno v úvodu článku. Strohé sečtení největších úspěchů či rekordních počinů by nám do čela katapultovalo Srba Novaka Djokoviče. Ovšem vezme – me li v potaz předváděnou hru a a styl jakým ve své éře dominoval. Vyjde mi jako vítěz právě „král“ Roland Garros. Jistě fanoušci Rogera budou zase namítat, že Federer byl lepší.
Rafael Nadal se na okruhu ATP pohyboval přes 20 let. Během své kariéry vyhrál celkem 92 turnajů ATP. Několikrát se stal světovou jedničkou. Fanoušci hltali plnými doušky především jeho souboje s Rogerem Federerem a Novakem Djokovičem. A jestli bylo kdysi synonymem pro antuku jméno Guillermo Villas či Thomas Muster nebo Švéd Borg. Tak tento španělský tenista zboural všechny rekordy na tomto povrchu.
Během své dlouhé a úspěšné kariéry, která ovšem byla i lemována zejména v druhé polovině jeho profesionální kariéry častými zraněními. Jež bylo daní stylem jeho silového tenisu si jen na turnajích ATP vydělal přes 100 milionů USD! Zvítězil na 22 Grandslamových turnajích. Z toho jako jediný tenista v historii drží primát se 14 vítězstvími na French Open. Kde se postupem času vžilo přízvisko „Nadalův obývák“. na své milované antuce bral plné 2/3 svých turnajových titulů. Celkem zde ovládl 63 turnajů a značně vylepšil rekordní bilanci Argentinského tenisty Guillerma Villase jenž držel primát se 49 tituly.
Patří do hrstky tenistů, kteří dokázali triumfovat na všech 4 grandslamových turnajích. V tzv. Open éře to zvládlo již jen kvarteto Laver, Agassi, Federer a Djokovič. Navíc s Andre Agassim a Novakem Djokovičem je jediným dalším hráčem, který k tomuto dokázal vyhrát i zlatou Olympijskou medaili ve dvouhře. Paradoxem je fakt, že Nadal nikdy nezvítězil na Turnaji mistrů, jenž je každoročně jako závěrečný podnik pro 8 nejlepších tenistů daného roku. Z tohoto turnaje má jen dvě finálové porážky.
Souhrn jeho rekordních počinů by byl na velice dlouho. Zmíním ještě fakt, že poprvé se na post světové „jedničky“ vyšplhal v roce 2008 s tím, že se tam několikrát vrátil a s celkovými 209 týdny se řadí na šesté místo historie. Navíc patří jen mezi hrstku hráčů historie ATP co má na svém kontě přes 1000. vítězných utkání.
400 WEEKS AT #1❗
— TENNIS (@Tennis) November 20, 2023
🇷🇸 Novak Djokovic kicks off his milestone *400th* career week at #1 on the ATP rankings today after winning the ATP Finals for a record-breaking seventh time. 🏆🎉
He's now a full *90* weeks ahead of the man with the next-most weeks at #1 (Federer, 310). 💥
2. místo – Novak Djokovič
Srbský tenista Novak Djokovič je jediným doposud aktivním hráčem v tomto výběru. Jestli jeho obrovský rival Nadal kraloval Rolland Garros. Tak to samé se dá říci u Djokoviče a prvním grandslamu sezony Australian Open. Zde Djokovič jenž vyhrál rekordních 24 grandslamových utkání vyhrál plných 10.
Djokovič narozdíl od Nadala dokázal triumfovat na Turnaji mistrů a to hned v sedmi případech, což je rovněž rekordní počin. Navíc s Rafaelem Nadalem sehrál nejvíce vzájemných utkání v open éře. Celkem se tito dva borci spolu utkali v 60 utkáních v nichž má mírně navrch Srb v poměru 31-29. Djokovič během kariéry vydělal na turnajích ATP přes 180 milionů USD a zvítězil na 99 turnajích ATP. Ovšem v letošní sezoně zažívá jen samé zklamání a jubilejní 100. titul ne a ne získat.
Na svém kontě má rovněž spoustu rekordních počinů včetně nejvíce vyhraných turnajů v kategorii Masters či jeho 428 týdnů strávených na postu hráče číslo jedna. Je rovněž i nejstarším hráčem historie , který se na nejvyšší post dostal. Ovšem uškodil mu fakt, že narozdíl od Nadala či Federera se nikdy netěšil takové přízni z řad fanoušků. Každopádně svými výkony během své kariéry bezesporu patří mezi trojici nejlepších hráčů v historii tohoto sportu.
3. místo –Roger Federer
Švýcarský fenomenální tenista. je jedním z nejoblíbenějších tenistů v historii tohoto sportu. Pakliže kolegové nad ním vládnou pevnou rukou jednomu grandslamovému turnaji. Pak Roger Federer zase kraluje s osmi primáty na nejslavnějším grandslamu na světě a to ve Wimbledonu.
Jako první tenista v historii dosáhl na hranici 20 grandslamových vítězství. Dlouho držel i rekord v počtu týdnů strávenych jako hráč číslo jedna včetně nejstaršího tenisty jenž to dokázal. Než jeho rekordní počiny překonal právě Djokovič. Za svou kariéru vyhrál na okruhu ATP přes 1200 utkání! Se 103 tituly je druhým nejlepším tenistou historie po Američanovi Jimmy Connorsovi. Rovněž pokořil hranici 130 milionů USD na odměnách.
Šestkrát vyhrál závěrečný podnik roku Turnaj mistrů a s 310 týdny na postu světové jedničky se řadí na druhé místo historie. Ovšem jeho 237 týdnů bez přerušení na postu hráče číslo jedna je dosud platný rekordní počin.
4. místo –Pete Sampras
Paradoxně vybrat čtvrté místo byl veliký oříšek. Jelikož první trojice je natolik odskočená od ostatních, že šlo jen o to je seřadit od nejlepšího. Ovšem o pozici číslo čtyři. se strhl velký souboj. Jak již bylo popsáno na vrcholu pouze dle žebříčku ATP se umístilo téměř 3 desítky hráčů. a to ještě takový velikáni jako Guillermo Villas či Rod Laver se na tento post nikdy nedostali.
Posuďte sami zde jsem váhal právě mezi Samprasem, Lendlem, McEnroem a Borgem. Nakonec jsem tuto pozici přisoudil právě Samprasovi. Tento tenista kraloval zejména v druhé polovině 90. let. jestli diváci v tomto tisíciletí hltali souboje Federer – Nadal a Nadal – Djokovič. Tak v 90. letech byli divácky atraktivní souboje Sampras – Agassi.
Pete Sampras během své kariéry vyhrál celkem 64 turnajů na okruhu ATP z toho plných 14 na grandslamových turnajích. Jeho 7 vítězství ve Wimbledonu překonal až Roger Federer. Ovšem od hráčů umístěných před ním si moc „netykal“ s antukou. Nepatří mezi vyvolené , kteří ovládli všechny grandslamové turnaje. Na Rolland Garros došel nejdál v roce 1996 kdy se probojoval mezi nejlepší čtyřku.
S 286 týdny ma postu světové jedničky držel dlouho rekord, než jeho bilanci předčil Roger Federer. Nyní se jedná o třetí nejlepší počin v dějinách. Celkem šestkrát zakončil rok jako hráč číslo jedna. tento rekord pokořil až v roce 2023 Novak Djokovič. Úchvatný je rovněž jeho triumf na US open 2002, kdy se s profesionální kariérou rozloučil na vrcholu.
5. místo – Björn Borg
Švédský fenomenální tenista Björn Borg je po právu považován za jednoho z nejlepších tenistů historie tohoto sportu. Vyhrál rovněž 64 titulů na okruhu ATP jako Sampras z toho plných 11 slavil na grandslamových turnajích. V období mezi lety 1977-1981 byl několikrát klasifikován jako hráč číslo jedna.
V jeho éře byli zase epické souboje s americkým bouřlivákem Johnem McEnroem. Ovšem Björn Borg ukončil profesionální kariéru narozdíl od svých kolegů již v 28 letech. Sice se na počátku 90. let pokusil o comeback ovšem bez valného úspěchu to nic nemění na tom, že se zapsal do historie nesmazatelným písmem. V letech 1978-1980 vždy vyhrál Rolland Garros a Wimbledon.
6. místo – Ivan Lendl
Do tohoto výběru se dostal i československý tenista Ivan Lendl. Který po získání Amerického občanství reprezentoval i USA. jestli Rafael Nadal drtil své soupeře silovým tenisem. Tak Lendl byl zase zarputilým tenistou s nezdolnou a houževnatou povahou a na kurtu působil jako stroj, který systematicky ničí své soupeře. V dobách své největší slávy dostal přezdívku „Ivan Hrozný“.
Během své kariéry vyhrál celkem 8 grandslamových turnajů. Ovšem jeho „Achillovou patou“ byl turnaj ve Wimbledonu ve druhé polovině 80. let , zde dvakrát prohrál ve finále a neřadí se tak mezi hrstku tenistů, kteří dokázali triumfovat na všech grandslamových turnajích.
Na svém kontě má 94 titulů z turnajů ATP a s více než 1000 vyhranými utkáními na okruhu se řadí mezi nejlepší tenisty historie. V roce 1980 pomohl tehdejšímu Československu vyhrát slavnou „salátovou mísu“ Davis Cup. navíc se s 270 týdny strávených na postu světové jedničky řadí mezi pětici nejlepších hráčů historie.
7. místo – John McEnroe
Americký tenista John McEnroe je jednou z nejkontroverznějších postav v historii tohoto sportu. Jeho časté výbuchy na kurtu by daly námět na sepsání knihy. Ovšem tento tenista zanechal za sebou rovněž nesmazatelnou stopu. Jedná se o jediného hráče v tomto výběru, který dokázal být nejlepším hráčem na světě jak v singlu tak v deblu.
Nejlepším tenistům ve dvouhře kraloval celkem 170 týdnů. Což ho řadí mezi top 10 nejlepších hráčů všech dob. Mezi lety 1979-1989 plných 269 týdnů kraloval i deblovému žebříčku. Ovšem jak bylo zmíněno v úvodu článku v tomto výběru se berou potaz pouze úspěchy v singlu. Jinak by se umístil jistě výše v tomto výběru.
John McEnroe vyhrál celkem 77 turnajů na okruhu ATP z toho 7 Grandslamových, kdy triumfoval třikrát ve Wimbledonu a čtyřikrát se radoval z triumfu na US Open. V roce 1984 předvedl nejdominantnější sezonu v historii tohoto sportu kdy sehrál 85 utkání s bilancí 82-3!
8. místo – Jimmy Connors
Tento tenista je v tomto výběru především díky své neuvěřitelné dlouhověkosti v tomto sportu. Nedrží rekord v počtu grandslamových vítězství či počtu týdnů na postu světového hráče číslo jedna. Ovšem drží primát v počtu získaných titulů na okruhu ATP se 109 triumfy. Mí jich tedy o 6 více než legendární Federer.
Jeho bilance 1253-279 je rovněž úchvatná. Nikdo v historii singlu na okruhu ATP nevyhrál více utkání. vyhrál celkem 8 grandslamových turnajů, ovšem stejně jako Pete Sampras nikdy nevyhrál Rolland Garros, dostal se zde nejdále rovněž do semifinále a to ve čtyřech případech .
S 269 týdny na postu světové jedničky se vejde do nejlepší pětice historie žebříčku ATP. Mezi lety 1974- 1983 se na tento post dokázal vrátit v devíti případech. navíc se v roce 1974 stal teprve druhým hráčem open éry, který dokázal zvítězil na 3 ze 4 grandslamů v jednom roce. Drží primát v tom, že přes tisíc týdnů tedy dvě dekády se udržel v žebříčku ATP mezi top 10.
9. místo – Rod Laver
Australský tenista se s Kenem Rosewallem řadí mezi nejlepší tenisty historie ještě před otevřením Open éry. Laverovi bylo v roce 1968 již 30 let. Přesto se po profesionalizaci tohoto sportu dokázal měřit pořád s nejlepšími tenisty o čemž svědčí i fakt, že po zavedení žebříčku ATP v roce 1973 se dokázal i v pokročilejším věku vyškrábat až na 3. příčku.
Rod Laver vyhrál celkem 11 grandslamových titulů, přičemž v letech 1962 a 1969 dokázal jako jediný tenista v historii v daném roce ovládnout všechny 4 grandslamové turnaje. Na jeho počet je v Austrálii pojmenován hlavní kurt při úvodním grandslamu sezony.
10. místo – Andre Agassi
Vybrat posledního zástupce v tomto výběru byl opět velký oříšek. zde jsem se rozhodoval mezi těmito velikány Ilie Nastase, Guillermo Villas, Stefan Edberg, Mats Wilander, Boris Becker a právě Agassi. vyšel mi z toho vítězně právě americký tenista.
Ten se těšil ve své době obrovské oblibě jako Rafael Nadal či Roger Federer. Také předvedl v druhé polovině 90. let návrat mezi absolutní elitu, kdy vlivem osobních a výkonnostních problémů dokonce vypadl z elitní stovky žebříčku ATP.
Během své dlouhé kariéry plné zvratů ovládl celkem 60 turnajů na okruhu ATP. Jako jeden z mála vyvolených dokázal zvítězit na všech grandslamech. Celkově jich má ve své sbírce stejně jako Ivan Lendl. Nejvíce se mu dařilo na Australian open, kdy zde dokázal vyhrát hned čtyřikrát.
navíc se stal prvním tenistou v Open éře jenž dosáhl na Golden Slam. Vyhrál na všech grandslamech a k tomu získal i zlatou Olympijskou medaili ve dvouhře. Později se k němu přidal Rafael Nadal a Novak Djokovič.
Agassi se od roku 1995 celkem šestkrát dostal na post světové jedničky a se 101 týdny je na 9. příčce historických tabulek. Společně s Americkým tenistou Samprasem se řadí mezi nejlepší tenisty 90. let a počátku milénia.
Ze současné generace je již možný následovník
V současné době žebříčku ATP dominuje Jannik Sinner jenž se stal první Italskou tenisovou jedničkou v historii. Jen se po dopingovém škraloupu netěší zrovna moc velké oblibě. Ovšem ze současných mladých hráčů má doposud nejlépe nakročeno mezi legendy tohoto sportu Španěl Carlos Alcaraz.
Který je velmi po právu nazýván plnohodnotným následovníkem Rafaela Nadala. V pouhých 19 letech se jako nejmladší tenista historie stal hráčem číslo jedna. Čímž překonal letitý rekord Australana LLeytona Hewitta. A ve 22 letech má na svém kontě již 4 grandslamová vítězství přičemž mu chybí uspět jen na Australian open aby následoval legendy tohoto sportu, kteří se radovali z vítězství na všech grandslamových turnajích.
Zdroje: https://www.atptour.com/en/rankings/singles
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rekordy_ATP_Tour
https://en.wikipedia.org/wiki/ATP_rankings
Seznam pramenů: Wikipedia, ATP, Vlastní poznatky