Hlavní obsah

O lidské touze mít nad vším moc, která ji nakonec zničí

Foto: Zane Marven

Lidé si na začátku myslí, že dělají správnou věc – zachraňují planetu. Ale začnou si uvědomovat, že jsou to právě tyto zásahy, které je dostávají do chaosu.

Článek

První část: Omezování zdrojů a začátek krize

Když začala planeta čelit ekologickým krizím, vládci a mocní tohoto světa, pod tlakem veřejnosti i zoufalého stavu Země, zavedli drakonická opatření. Věřili, že omezování výroby a spotřeby energie by mohlo planetu zachránit. Energetické firmy musely zpomalit výrobu, fosilní paliva se stala tabu a uhelné elektrárny byly zavírány. Všechno směřovalo k jedinému cíli: ochrana přírody za každou cenu.

Zpočátku to vypadalo jako utopie. Čistší vzduch, tichá města, zklidněná příroda. Jenže jak se zdroje omezovaly, problémy začaly narůstat. Průmyslové podniky zpomalovaly výrobu, a s tím rostl i nedostatek potravin a základních výrobků. Lidé začali panikařit, ceny šly nahoru a to, co bylo dříve běžné, se stalo luxusem.

Obnovitelné zdroje energie se ukázaly jako nedostatečné pro masovou produkci. Solární a větrné farmy nemohly pokrýt celý světový trh a nové technologie selhávaly v potřebných měřítkách.

Protesty a nepokoje vypukly ve velkých městech. Někteří tvrdili, že vlády sice chrání ekologii, ale zapomněly na základní potřeby lidí. Bohatí měli přístup k elektřině, ale chudší vrstvy trpěly nejvíc. Obchody zavíraly a města zůstávala bez energie. Na ulicích se objevily oddělené zóny: jedny pro ty, co si mohli dovolit luxusní energetická zařízení, a druhé pro ty, kteří žili ve tmě.

David, mladý muž z městské periferie, se vrátil, ale nikdo přesně nevěděl, odkud. Byla to doba, kdy se vrátili mnozí, ale jejich minulost zůstávala zahalena tajemstvím. Nikdy se neptal, nikdy nevyprávěl. Jak to bylo, nebylo pro něj důležité. Nikdy neměl žádné iluze o světě, ale po návratu zjistil, že všechno kolem je jinak. Když se vrátil do svého starého života, zjistil, že lidé se stále víc bojí o svou budoucnost.

David se o těchto problémech nezajímal. Zůstával v té své bublině. Věděl, že svět kolem něj se mění, ale věděl také, že změny nikdy neovlivní jeho každodenní realitu. Pro něj byl svět stále stejný – těžký, plný problémů, ale také možností přežít. Každý den bojoval sám za sebe, a to mu stačilo.

Když se procházel ulicemi města, kde se hromadily použité ochranné pomůcky, připadalo mu to absurdní. Lidé se stále tvářili, že je všechno v pořádku, přestože svět kolem nich byl na pokraji kolapsu. Nikdo neřešil ekologické škody způsobené těmito zbytečnými věcmi. Pro Davida to bylo prostě jen další potvrzení toho, že svět je pořád stejný – a přitom tak úplně jiný.

Druhá část: Boj o přežití a proměna hodnot

David se stále cítil jako v nějakém zlomeném světě, kde se lidé zmítali mezi strachem z budoucnosti a touhou po stabilitě. Nezáleželo na tom, zda se jednalo o bývalé přátele, či neznámé tváře. Všichni měli jedno společné: byli na hranici vyčerpání, mentálně i fyzicky. Zatímco se rozpadaly staré normy, nové hodnoty byly stále více zaměřeny na to, co může zajistit přežití.

Na okraji města se začaly tvořit první zóny pro ty, kteří si nemohli dovolit dostatek energie, vody nebo jídla. Většina lidí, kteří tam žili, byla nucena se vzdát toho, co kdysi považovali za samozřejmé – jako je teplá voda, stabilní energie, čerstvá potrava. David byl jedním z těch, kteří žili ve státem dotovaných, šedých oblastech. Ale i on začal pociťovat neustálý tlak. Když se vrátil, město vypadalo jinak. Bylo spíše smutně ztichlé. Mnoho obchody zavíraly, protože nemohly splnit regulace spotřeby, a ti, kdo si ještě drželi určitou pozici ve společnosti, začali uzavírat své domy za těžkými železnými vraty.

„Co se děje s tou novou ekonomikou?“ ptal se jednou svého starého přítele, který byl vždy plný optimismu. Ten se zasmál, ale bylo to smutné zasmání. „Nová ekonomika? Lidi už nemají peníze na to, aby zaplatili za jídlo, natož za energii. Je to všechno o přežití, o tom, jak se dostat k základním věcem. A některé věci, víš, se už ani nevrátí.“

David se začal cítit jako divák v cizím světě. Věděl, že všechny ty změny se dějí daleko za jeho možnostmi. Chodil po ulicích, hledal v očích kolemjdoucích odpovědi, ale jedinou odpovědí, kterou dostával, bylo mlčení.

Ve společnosti začínal vzrůstat tlak na kontrolu přírodních zdrojů. Po vyčerpání fosilních paliv bylo obrovské množství energie generováno z obnovitelných zdrojů, což ale v kombinaci s technologickými neúspěchy vedlo k obrovským výpadkům. Mnohé části světa byly bez elektrické energie celé týdny. Vlády přijímaly zákony, které omezovaly pohyb zboží, potravin, vody – a nejednou se stávalo, že tyto zákony byly uplatňovány tvrdě i na samotné obyvatelstvo. Nejen že lidé trpěli hladem, ale nově vzniklé třídy – elity a chudí – začaly být rozděleny už ne jen finančně, ale i fyzicky. Kdo měl prostředky, měl šanci přežít, kdo ne, ten se musel vydat na ulici, kde se bojovalo o přežití.

David viděl, jak se z městských ulic stávají bojiště. Ve chvílích, kdy došlo k úplnému výpadku energie, se město ponořilo do temnoty. A v té temnotě začal vzkvétat strach. Každý chtěl ochranu, každý si hledal způsob, jak přežít, jak zajistit vodu, jídlo, energie – to, co dříve bylo naprosto běžné.

Mezi lidmi vznikly místní skupiny, které se začaly organizovat. Některé z nich byly zaměřeny na to, jak přežít, jiné na to, jak začít bojovat o zdroje. Tyto skupiny začaly formovat jakýsi nový „systém“ hodnot. Nešlo už o to, co je správné nebo spravedlivé, ale o to, jak se dostat k tomu, co bylo nezbytné pro přežití. David se do těchto skupin přidal, protože si uvědomil, že bez nich by neměl šanci.

Ale co ho znepokojovalo, byla stále přítomná otázka: „Co vlastně děláme? Proč to všechno děláme?“ A odpověď byla jasná: pro přežití.

Když svět začal přecházet k novým normám, přestalo být důležité to, co bylo předtím. Lidé se stávali neviditelnými a jejich dřívější hodnoty už neměly místo. Možná to byla cena, kterou museli zaplatit za svou minulost – za dobu, kdy si mysleli, že to bude navždy jednoduché. Možná, že na to, co se děje, přestali mít vliv ti, co byli na vrcholu, a začali se muset sklonit těm, kteří vždy stáli ve stínu.

David se ptal, jak to všechno skončí. Ale nikdo neměl odpověď.

Třetí část: Oheň nad zničeným světem

Města, která kdysi praskala ve švech od prosperujících komunit a přebytku zboží, se pomalu měnila v opuštěné zóny. Zbytky toho, co dříve bylo symbolem moderního světa, byly nyní pohlcovány přírodními živly. Stromy prorůstaly asfaltovými cestami, zničené budovy byly oplývány plevelem, a z míst, která byla kdysi plná smíchu a zábavy, zůstaly pouze tiché trosky. Mnoho lidí, kteří přežili, žilo v improvizovaných táborech, jejichž okraje byly chráněny pro zajištění základních potřeb.

David stále chodil ulicemi, hledal smysl v chaosu, který přetvářel svět kolem něj. Přežít bylo teď něco jiného než kdysi. Kdysi stačilo mít práci, bydlení a rodinu. Teď to znamenalo každodenní boj o vodu, jídlo, energii – to, co bylo kdysi samozřejmostí, se stalo luxusem.

Vlády, které ještě nějaký čas udržovaly kontrolu nad fragmenty bývalých národních hranic, nakonec podlehly tlaku. Na místě původních politických struktur se objevily nové mocenské orgány. Byly silné, agresivní a zaměřené na udržení absolutní kontroly nad tím, co bylo ještě možné získat. Zdroje byly čím dál vzácnější, a tak byla uplatňována represivní opatření proti těm, kteří se snažili vytvářet jakýsi nový pořádek. Řízené výpadky v dodávkách energií, kontrola potravinových rezerv, uzavírání hranic mezi regiony – to vše mělo za následek ještě větší rozpad toho, co ještě zůstalo.

David se jednoho dne dostal na místo, které kdysi bývalo centrem městské činnosti – místo, kde byly stovky obchodů, kaváren a restaurací. Dnes tu bylo jen prázdno a tma. Dvě stě metrů od něj stála stará spalovna, která ještě před pár lety byla schopná dodávat energii. Teď byla pozůstatkem staré éry. Něco se tu změnilo, něco nevratného.

V tuto chvíli se David setkal s některými lidmi, kteří se dostali z různých částí světa, aby v této zničené krajině přežili. Nešlo o žádnou organizovanou skupinu, ale spíše o shluk lidí, kteří si zůstali věrní svým malým komunitám. Na okraji města se začali tvořit malí, improvizovaní farmáři. Byli to ti, kteří se pokusili o novou formu výroby jídla, ale byli vystaveni všudypřítomné hrozbě, která visela nad každým z nich.

David s nimi mluvil, protože potřeboval najít směr. Chtěl pochopit, co se to děje, co bude dál. „Pokud nemáme energii, vodu a jídlo, co nám zbývá?“ ptal se.

„Přežívání není o těchto věcech. Je to o tom, že budeme muset najít způsob, jak to všechno znovu nastartovat,“ odpověděl jeden z těch, kteří se usadili ve starých skladech. „Pokud lidé nebudou mít zdroje, o které by se podělili, všechno se rozpadne. A pokud nebudeme schopni znovu postavit struktury, co nám zůstane?“

David si uvědomil, že problém není jen v materiálních věcech. Nešlo jen o to, že zdroje byly vzácné. Nešlo ani o to, že lidé byli ochotni činit neuvěřitelné ústupky, aby přežili. Šlo o to, že byli ochotni ztratit svou lidskost, že se nechali pohltit strachem, který je přivedl na pokraj chaosu.

A právě v tomto bodě David pochopil. To, co se dělo, nebylo jen katastrofou přírodních sil nebo technologií. Bylo to pokračování něčeho mnohem hlubšího: kolaps hodnot, na kterých byla společnost postavena. Bylo to zničení všeho, co dříve považovali za stabilní, co se mělo zdát věčné. A tím pádem se začala ve společnosti zjevovat temná pravda: pokud se nebudou snažit obnovit to, co bylo ztraceno – lidskost, spolupráce, smysl pro komunitu – všechno se zhroutí, a zbyde jen prach.

David se na to všechno díval. Temnota. Ruiny. A v těch troskách zůstávali lidé, kteří nevěděli, jak dál.

Když se vracel zpět do města, cítil, že teď už není nic, co by mohl ztratit. Zůstal jen on a jeho rozhodnutí: zůstat a pokusit se najít nové směřování pro sebe, nebo zmizet do té prázdné krajiny, která byla možná šancí na nový začátek. Zatímco kolem něj propukaly další konflikty o zdroje, on už měl pocit, že na tom nezáleží.

Svět kolem něj byl nyní jiný, ale stále se nacházel na křižovatce. Co bude dál? Kam se bude ubírat lidská společnost? Na tuto otázku ještě nikdo neměl odpověď.

Čtvrtá část: Zůstat nebo se vzdát?

David už několik týdnů přemýšlel, co dál. S každým dnem se stával součástí neustálé nejistoty, která pohlcovala všechno, co zůstalo. Ulice byly téměř prázdné, obchody dávno zavřené. Zbytky institucí, které kdysi zajišťovaly veřejný pořádek a stabilitu, nyní sloužily jen jako zbytečné památky. Všechno se rozpadající a každý den přinášel nové problémy. Problémy, které byly nejen o přežití, ale o samotném jádru lidskosti.

Lidé kolem něj se začali rozdvojovat. Někteří se připojili k malým komunitám, které stále bojovaly za jakýsi nový život, doufající v obnovu. Jiní, ztraceni v zoufalství, hledali cesty, jak uprchnout z tohoto rozbitého světa. A pak tu byli ti, kteří už vzdali boj. Ti, kteří přišli na to, že svět, jak ho znali, je nenávratně ztracený, a zůstali jen ve stínu bývalého života.

David si uvědomil, že je na něm, jak se rozhodne. On nebyl jiný než ostatní, i když cítil, že v něm stále zůstávalo něco z bývalé naděje. I když se mu zdálo, že svět kolem něj je ztracený, stále věděl, že jeho rozhodnutí bude mít důsledky. Když se podíval na trosky, které zůstaly, měl pocit, že to všechno je už uzavřený kruh. Každá cesta, kterou mohl zvolit, byla prostoupena nejistotou.

Jednoho dne, když putoval k bývalému náměstí, se zastavil a pozoroval jednu z bývalých skupin, která se pokusila obnovit nějaký druh pořádku. Byli to lidé, kteří věřili, že se všechno ještě dá napravit. Obklopeni vlastními zbraněmi a zásobami, si vedli vlastní pravidla. „Pokud nebude pořádná disciplína, bude z nás jen chaos,“ říkal jeden z jejich vůdců.

David se ale nenechal přesvědčit. Uvědomil si, že tohle není odpověď. Takový druh kontroly, jako byl tento, by jen opět nastartoval cyklus násilí a utrpení. Co ale dělat?

Někde hluboko v něm zůstávala poslední jiskra naděje – že tohle všechno, co se stalo, mohlo být pouhou zkouškou. Zkouškou pro lidi, kteří si musí zvolit, jakým směrem se vydají. Aby přežili, nesmí se vzdát své lidskosti.

Když večer usedl na okraji města, pozoroval hvězdné nebe. Mnoho lidí už nevidělo nic jiného než dým a prach. Ještě pár dní zpátky by tohle mělo být neuvěřitelné. Svět, který dříve sloužil jako záruka stability, se zhroutil pod tíhou vlastní nerozvážnosti. Mnozí z těch, kteří přežili, se s tím nikdy nesmířili. A možná právě v tomto bodě, kdy se již všichni vzdalovali od naděje, David našel alespoň malý kousek klidu.

Odpovědnost ležela na lidských bedrech, ale i v tomto chaosu bylo stále možné najít cestu vpřed. Každé rozhodnutí, každý krok, který byl učiněn, mohl znamenat záchranu nebo zánik. A teď, když byl konfrontován s těmi, kteří ještě věřili v nějaký druh obnovy, si David uvědomil, že on sám se musí rozhodnout.

Zůstat a bojovat? Nebo se vzdát a nechat věci pokračovat?

Dnešní společnost byla na křižovatce. A zatímco někteří lidé věřili, že je ještě čas na opravu, jiní už viděli, že není co zachraňovat. Možná, že odpověď nebyla v tom, co se děje dnes, ale co se stane zítra.

David neviděl odpověď. Ale věděl, že každý z nich, kdo přežil, musel najít svůj vlastní způsob, jak se vydat. Kdyby to vedlo ke zničení, tak to muselo být. Ale zůstávala naděje, i když byla slabá, že člověk, který si zachová srdce, může najít nový začátek. Ať už svět směřuje kamkoliv.

Příběh nekončí. Svět se nachází na prahu rozhodnutí. Nyní je na lidech, kterou cestu si zvolí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz