Hlavní obsah

Sto let ztrát: Česká mentalita a peníze

Foto: Seznam.cz

„Šetři, ať máš něco do budoucna!“

Článek

Češi mají zvláštní schopnost přizpůsobit se, ale obvykle to znamená přizpůsobit se těm nejhorším scénářům. Je to jako koloběh. Když si něco vyděláme, dříve nebo později nám to někdo vezme. Vždycky nám něco ukradli. Ať už to byla aristokracie, podniky nebo naše úspory.

Pohled na českou minulost nám ukazuje cyklus ztrát, který se opakuje v pravidelných intervalech. Po vzniku první republiky přišel nový stát, který sebral majetek aristokracii a redistribuoval ho mezi obyčejné lidi. Poté přišla devalvace měny během 2. světové války, znárodnění po roce 1948, a měnové reformy v roce 1953, které připravily obyčejné lidi o jejich úspory. Po roce 1989 přišla privatizace, která rozkradla to, co zůstalo po socialismu, a na dlouhou dobu se zdálo, že Češi o své vlastní budoucnosti nerozhodují.

Ale jak se díváme na dnešní dobu, historie se jakoby opakuje. V roce 2008 přišla globální finanční krize, která znovu ukázala, jak křehké jsou naše ekonomiky a jak rychle se může všechno změnit. A v roce 2022 jsme opět čelili šokům: rostoucí ceny energií, zdražování všeho, co nám bylo ještě donedávna dostupné, a rostoucí tlak na domácnosti, které se už tak potýkají s vysokými náklady.

Proč tomu tak je? Proč máme pocit, že každý náš krok dopředu je ve skutečnosti jenom malý krok zpátky? Možná právě proto, že česká mentalita je stále hluboce zakořeněná v přesvědčení, že jakmile si něco vyděláme, přijde někdo, kdo nám to vezme. Ať už je to inflace, politické změny, nebo světové krize – Češi se stále připravují na to, že nikdy nebudou moci dlouhodobě budovat bohatství. Lidé se raději rozhodnou peníze utratit teď, než je investovat do budoucnosti, protože vědí, že to může být riskantní. A ten strach z další ztráty, z toho, že se jejich úspory vytratí, je stále silný.

To vše se stalo součástí české kultury – historie, která nás naučila, že i když si něco vybudujeme, není to zaručeno na dlouho. Stejně jako ve 20. století, i dnes zůstává mnoho lidí s pocitem, že čím víc mají, tím víc mohou ztratit. A ten strach, že by jim zůstalo jen „nic“, nás pořád drží zpátky od větších kroků k dlouhodobým změnám.

V roce 2025 jsme opět tam, kde jsme byli před sto lety. Ceny rostou, peníze ztrácejí hodnotu a ekonomické krize nás neustále připravují o část našich úspor. Každá nová rána, ať už jde o inflaci, energetickou krizi, nebo globální nejistoty, nám jen připomíná, že cyklus ztrát se nikdy nezastaví. Ačkoliv se zdá, že jakýkoli náznak pokroku může být brzy zmařen, zůstáváme v něm – jako národ, který se přizpůsobil přežití, nikoli růstu. Naše mentalita je zformována stoletím ztrát, a tak se zdá, že chudí Češi jako národ se s tímto osudem budou muset vyrovnat i v dalších generacích.

V tuto chvíli je jisté jediné: přijde další rána. A pokud si myslíme, že na tom už nemůžeme být hůř, můžeme se klidně mýlit. Češi, národ, který si užívá málo, ale stále ví, jak přežít. Budou i nadále bohatnout ti, kteří jsou na vrcholu, zatímco většina zůstane opět jen na okraji. Tento cyklus zůstane součástí naší historie a bude nás provázet, dokud se nenaučíme žít jinak – pokud k tomu vůbec někdy dojde.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz