Článek
Psychiatrem se stal Cyril Höschl omylem, i tak ale dokázal obor změnit navždy a přinesl do České republiky zahraniční inovace i moderní přístup k léčbě duševních chorob. Nezůstal ale jen u psychiatrie, zasadil se o reformu učebních postupů na 3. fakultě Univerzity Karlovy a i díky jeho angažmá je dnes fakulta ceněná pro osobní přístup ke studentům a zavedla několik unikátních učebních postupů po vzoru prestižních zahraničních univerzit, zejména Harvardovy univerzity v USA.
Mladí medici tak s pacienty přijdou do kontaktu již první rok a základní předměty jsou vyučovány společně s těmi klinickými a praxí. Díky této kombinaci má student vhled do souvislostí s praxí a lépe chápe nutnost pochopení dříve pouze „našprtaných“ předmětů jakými jsou v medicíně chemie, biologie nebo matematika. Fakulta také uplatňuje přístup takzvané učení na základě problému - studenti diskutují konkrétní případy a uplatňují znalosti na reálných situacích.
Celoživotní práci Cyrila Höschla cítí každý den také desítky tisíc pacientů s duševními chorobami, zasadil se o jejich moderní léčbu a zejména díky výzkumu a studia aplikací a dávkování lithia pro léčbu bipolární poruchy a dalších nemocí ovlivňující chování odlehčil těmto lidem od zastaralé léčby spočívající často v předávkování pacienta antipsychotiky a dávkování haloperidolu, který měl pro mnoho pacientů zničující účinky.
Höschlem založený Národní ústav duševního zdraví je dodnes inovativní institucí, která určuje trendy v léčbě duševních poruch nejen v České republice.
Omyl, který změnil českou medicínu
Paradoxem je, že mladý Cyril Höschl nikdy nechtěl být psychiatrem. Obor začal studovat jen díky tomu, že ostatní preferované obory medicíny neměly dostatečnou kapacitu a tak šlo spíše o nouzi, než o úmysl.
Během zaměstnání v Bohnické psychiatrické léčebně se mladý Höschl poprvé setkal s duševními chorobami a pacienty, kteří se zde během komunistické totality léčili. Postupně také začal učit a stal se asistentem na Univerzitě Karlově, konkrétně na pracovišti Fakulty hygieny - dnes transformované na 3. lékařskou fakultu UK právě díky Cyrilu Höschlovi.
Přelom v jeho kariéře odstartovala sametová revoluce. Od roku 1990 zastával funkci děkana Fakulty hygieny, později 3. lékařské fakulty a také se stal ředitelem Pražského psychiatrického institutu v Klecanech, dnes Národního ústavu duševního zdraví. Druhořadou fakultu Univerzity Karlovy transformoval v pracoviště, které dnes směle konkuruje prestižní 1. fakultě. Zejména přístup k učení spočívající v kombinaci teoretické nauky s klinickou praxí je ceněn a 3. fakulta již počtem zahraničních studentů, kteří si pracoviště vybrali za svou alma mater, dohání dosud nepřekonanou 1. LF.
Navzdory dvěma souběžným manažerským rolím ale Höschl nepřestával bádat, zkoumat a výsledky své práce publikovat. Mezi jeho nejvýznamější díla, na kterých ale spolupracoval s dalšími mezinárodně uznávanými výzkumníky, patří zejména publikace „Cortical Brain Abnormalities in 4474 Individuals With Schizophrenia and 5098 Control Subjects via the ENIGMA Consortium“ a „A Blind Spot on the Global Mental Health Map: A Scoping Review of 25 Years' Development of Mental Health Care for People With Severe Mental Illnesses in Central and Eastern Europe“.
Obě publikace se zaměřují na výzkum pacientů s poruchami chování a monitorují nejen jejich průběh v porovnání s kohortou zdravých pacientů a související diskrepance uvnitř mozku nemocných, ale také upozorňují na nerovné podmínky odlehlých lokalit napříč Evropou ve věci přístupu k moderní medicíně a léčebným metodám. Obě práce významně přispěly k pochopení nejen potřeb pacientů samotných, ale také uváděly důležitá data porovnávající péči napříč státy i srovnání podmínek venkovských pacientů s těmi z velkých měst.
Jeden odvážný a inovativní muž tak dokázal během svého života pozvednout druhořadou fakultu na úroveň těch nejprestižnějších medicínských pracovišť v ČR a zároveň nejenže úspěšně řídil a transformoval přední psychiatrickou instituci v republice, ale také přispěl k výzkumu nemocných a vyvinul a zdokumentoval metody, které užíváme dodnes.
Statisíce lidí pocítí Höschlův přínos medicíně i po jeho smrti
V České republice žije přibližně 50 000 pacientů s diagnózou schizofrenie a dalších 200 000 trpí bipolární poruchou a dalšími poruchami chování, které klasifikujeme jako duševní nemoci.
Léčba lithiem i související dávkování a fázování léčby bylo z velké část ovlivněné samotným Höschlem - jím založený Národní ústav duševního zdraví obslouží tisíce pacientů ročně a navíc jde o prestižní instituci, která udává nejnovější trendy léčby a inspiruje další psychiatrické léčebny. Pro pacienty s duševní poruchou je Höschlův inovativní přístup naprosto zásadní, často se totiž potýkají s výkyvy nálad, a když dojde k hospitalizaci, i díky práci předního českého psychiatra neodejdou jako lidské trosky předávkované antipsychotiky.
Také studenti 3. fakulty medicíny Univerzity Karlovy cítí Höschlův přínos při každodenním studiu a díky samotné existenci fakulty, která by bez Cyrila Höschla zřejmě dále zůstala fakultou hygieny.
Odešel velký, odvážný a inovativní muž české medicíny. Jeho odkaz ale bude žít v každém z pacientů, které hospitalizují psychatrické léčebny a nabídnou tolerantní a přijatelnou léčbu. Höschlův odkaz také dále ponesou studenti, kteří na 3. lékařské fakultě dokončí své studium medicíny a díky svým znalostem udělají svět lepším místem.
Lidé jako Cyril Höschl, ale také například profesoři Pafko a Pirk jsou právě těmi určujícími osobnostmi, díky kterým je úroveň české medicíny stále vysoká a obor je v České republice tak respektovaný. O respektu k české medicíně vypovídá i fakt, že právě do ČR cestuje více zahraničních studentů medicíny než do Velké Británie, Německa nebo Maďarska. Prestiž nám zajistili právě lidé jako Cyril Höschl.
Odešel jeden z titánů české medicíny. Jeho odkaz ale žije a bude žít dál, jeho místo musí zaujmout další, mladší inovátoři a společnost musí vytvořit takové podmínky, aby zajistila dostatečný prostor neotřelému bádání a zkoumání, které eventuálně dále obor medicíny povznese a umožní další inovace.
Seznam zdrojů:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Cyril_H%C3%B6schl
- https://en.wikipedia.org/wiki/Political_abuse_of_psychiatry_in_the_Soviet_Union
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK458299/
- https://www.researchgate.net/publication/49780074_Primary_care_and_the_early_phases_of_schizophrenia_in_the_Czech_Republic
- https://www.lf3.cuni.cz/3LFEN-547.html
- https://gyanberry.com/blog/study-medicine-in-the-czech-republic-guide-for-international-students/
- https://independent.academia.edu/CyrilHoschl
- https://www.publicnow.com/view/C8547311BD91EF01F5FEB1339FD4C2E3AAACC332?1728564388
- https://studycharles.cz/third-faculty-of-medicine
- https://www.learned.cz/cz/aktivity-spolecnosti/aktualne/na-tvari-lehky-smich-ve-veku-75-zemrel-psychiatr-cyril-hoschl.html