Hlavní obsah
Názory a úvahy

Sítě zabíjí: Děti podlehly nebezpečným výzvám, přitom existuje obrana

Foto: Pixabay

Krátké chvíle slávy na sociálních sítích vedly v uplynulých letech malé děti k činům, které je stály život. Fenomén výzev, které končí tragicky, bohužel nabírá na síle. Děti se ve snaze stát se slavnými i zapalují a polykají desítky prášků.

Článek

Uhlídat nezletilé děti a zabránit jim ve sledování nebezpečného obsahu na sociálních sítích je téměř nemožné. Navíc existují četné případy, kdy i dítě bez telefonu podlehlo výzvě jen díky hecování a nabádání kamarádů - děti chtějí slávu a související uznání mezi vrstevníky až tak moc, že si neuvědomí související rizika.

Nevinné sledování TikToku nebo YouTube se v mnoha případech proměnilo v rodinné tragédie, které je třeba si připomínat i proto, abychom my sami u svých sourozenců nebo dětí dokázali včas zpozorovat chvíli, kdy se nevinná zábava promění v hazard se životem.

Na úvod uvedu několik případů, které skončily tragicky a dále v článku nabídnu několik ověřených metod, díky kterým je možné nebezpečnému chování zabránit a odhalit jej, než je příliš pozdě.

Benadrylová a dusící výzva - Děti se škrtí a úmyslně konzumují desítky léků

V letech 2023 až 2024 došlo k desítkám úmrtí mezi nezletilými v přímé reakci na rozšíření TikTokových výzev, zejména takzvané benadryl challengeblackout challenge. Obě měly motivovat mladé k natočení videa, kde se buď dusí až upadnou v bezvědomí a nebo konzumují desítky prášků - ty v nich vyvolají halucinace a vrstevníci je při tom natáčí.

Bohužel, jak bylo možné předpokládat, vyústilo mnoho videí namísto v očekávané miliony shlédnutí a uznání vrstevníků v tragédii, kdy protagonisté přišli o život.

Pouze ve Velké Británii přišlo v období roku 2022 o život celkem šest nezletilých, kteří podlehli takzvané blackout challenge, při které se cíleně dusili a upadali do bezvědomí. Jejich rodiče neměli o aktivitě dětí povědomí a nalezli je až v zápětí mrtvé v obklopení nevěřících vrstevníků. Společnost TikTok skupina rodičů žalovala, soud ale stále probíhá a není jasné, zda sociální platforma uzná vinu na šíření závadného obsahu, nebo nikoli.

Podobný případ je i benadrylová výzva, ve které byly děti ponoukány ke konzumaci nadměrného množství léků benadryl, konkrétně 12 až 14 tablet - ty mají vyvolat halucinace a poskytnout ideální vtipné video předávkovaného halucinujícího dítěte pro širší TikTok komunitu. Výzvu vyslyšel i třináctiletý Američan ze státu Ohio, který ale v důsledku konzumace čtrnácti pilulek léku zemřel. I v jeho případě rodiče síť TikTok zažalovali, nicméně výsledek soudního sporu o odškodnění stále není znám.

Poslední výzvou, kterou zmíním, je zcela nepředstavitelné dobrovolné upalování a mazání hořlavých látek na těla dětí, které jsou poté vrstevníky zapáleny a průběh zaznamenáván na video. Výzva s přiléhavým jménem - hořící koule - vedla k desítkám popálenin a jedné smrti, opět chlapce ve věku pouhých 13 let.

Nejpalčivějším problémem při obraně proti těmto virálním a nebezpečným výzvám je prostý fakt, že se dítě často nesvěří ani rodičům a úzkostlivě své zapojení do podobných aktivit tají.

Zde bych ráda nabídla svou zkušenost sourozence, protože před zhruba třemi lety podobný trend dostihl i mou desetiletou mladší sestru, která podlehla jiné, ale neméně brutální výzvě spočívající v natáčení sebepoškozování, které dále sdílela v rámci uzavřené skupiny podobně naladěných vrstevníků na síti Telegram.

Monitorujte telefony, ale neříkejte jim to

Nejhorší, co mohou rodiče ve chvíli, kdy dítě vykazuje náklonnost k nebezpečným on-line aktivitám, je samotný zákaz telefonu nebo počítače. Naopak je třeba maximálně přístup zachovat a ideálně nasadit „sledovačku“ přímo do jejich elektroniky. My s matkou použily aplikaci Qustodio, ale existuje i mnoho dalších podobných sledovacích programů, které umožní - tajně - přístup k fotografiím, videím, konverzacím a historii prohlížení. Upozorňuji dopředu - připravte se, že děti umí překvapit a prohlíží si často i věci, které by vás (ani mě v té době) nikdy nenapadly. Může se dost dobře stát, že přijdete v mžiku o veškeré iluze.

Pokud existuje v okolí nezletilého dítěte parta, která tíhne k těmto on-line - ale i jiným - nebezpečným aktivitám, je třeba problémové jedince nejprve identifikovat. My například s matkou zjistily, že jedna již dospělá kamarádka desetileté sestry zásobuje skupinku studentů základní školy léky na deprese. Kdybychom jí povolaly na „výslech“ a páčily z ní informace, nikdy se to nedozvíme.

Je tak dobré zůstat trpělivé, nainstalovat potřebnou aplikaci a ačkoli jde o určité narušení soukromí, v dnešní době bych jej kvalifikovala do kategorie „adekvátních opatření“.

Děti často pouze prosí o pozornost

Není na místě odsuzovat ani samotné dítě, že je tak „hloupé“ a podlehlo virální výzvě na sociálních sítích, která mohla mít tragické následky. Tyto výzvy a související videa natáčí nezletilí zejména proto, že se jim - podle jejich vnímání - nedostává adekvátní pozornosti a pouze si přejí pocit úspěchu. Tento rostoucí trend touhy po pozornosti v dnešní mladé generaci dokládají také četné psychiatrické a behaviorálně psychologické studie.

Zatímco dříve byly ceněné sportovní nebo školní úspěchy, dnes jsou výsledky měřeny počty lajků a sledujících, s tím již nelze hnout. Je třeba dětem vysvětlit, že se jedná o iluzorní svět plný polopravd a upravené reality. Četné příklady ilustrují nejen svět influencerů jako upravenou šarádu plnou přetvářek a polopravd, ale také jako svět plný násilí a nátlaku.

Online aktivity je dobré sledovat a předvídat související problémy

Z výše uvedeného výčtu tragických událostí souvisejících s aktivitami dětí na sociálních sítí vychází adekvátní obrana jako logický, pochopitelný a užitečný nástroj. Nemá smysl děti omezovat, stejně ničeho nedosáhnete - je ale dobré vědět, co se děje, jakým vlivům i pokušením čelí a jak se k nim samotné staví. Doby, kdy byl online svět bezpečný a neškodný jsou dávno pryč a i proto existují adekvátní doporučení i aplikace pro rodiče, kterými se lze bránit.

Spoléhat na logiku, rozum a uvědomělost vrstevníků je bláhová myšlenka. Doba přeje nelegálním a nebezpečným aktivitám více než kdy jindy, drogy se objednávají přes Telegram, TikTok vybízí k předávkování léky či pálení vlastních končetin a děti mají přístup ke všemu a když jim jej odepřete, budou přístup k závadnému obsahu vyžadovat ještě usilovněji.

Z pozic rodičů i starších sourozenců tak dává smysl dětskou aktivitu monitorovat, vyhodnocovat její rizika a vystavět účinnou obranu, která pomůže tragédiím účinně předcházet. Kdyby rodiče pozůstalých, jejichž děti zemřeli při takzvané blackout challenge, měli dnes možnost rozhodnout se, zda je ztráta části soukromí cennější, než životy jejich potomků, věřím, že by se rozhodli správně.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz