Článek
Co je to dezinformace?
Dezinformace je obsah, který je záměrně manipulován a šířen s úmyslem podvést nebo klamat příjemce za účelem dosažení určitých strategických, politických nebo hospodářských cílů. Záměrem může být například oslabení důvěry v demokratické instituce, procesy nebo volby nebo snaha ovlivnit výsledky voleb.
Dezinformace nemusí být zcela lživá nebo vykonstruovaná. Manipulace může mít mnoho podob. Často jde o vytržení informací nebo obsahu z kontextu, použití zavádějícího titulku nebo fotografie či prezentaci skutečného obsahu tak, aby vyvolával mylný dojem.
Cíl a dopad dezinformací
Dezinformace a zahraniční informační manipulace a zásahy představují pro naši společnost vážnou hrozbu. Mohou podkopávat demokratické instituce a procesy (např. volby) tím, že lidem brání v informovaném rozhodování nebo je odrazují od účasti na volbách. Mohou také polarizovat společnost tím, že proti sobě poštvou jednotlivé komunity.
Za 20 let členství Česka v Evropské unii jsme byli svědkem několika opravdu zajímavých dezinformací a nepravd o tom, co chtěl „Brusel“ zakázat. Nejdříve šlo o známé a oblíbené potraviny jako jsou pomazánkové máslo, tuzemák, banány nebo brambůrky. Poté plánoval Brusel ukončit české zabíjačky, svícení žárkovkami nebo výkonné vysavače. Loni na podzim si chtěla EU posvítit na chov domácích mazlíčků a zakázat chov křečků. Žádný z výše uvedených zakázů se nikdy nenaplnil. Další obdobné zákazy a dezinformace naleznete na našich webových stránkách.
I kvůli četnosti a závažnosti takovýchto zpráv je boj proti dezinformacím a manipulaci s informacemi jedním z nejnaléhavějších problémů Evropské unie a jejích členských států.
Evropské volby 2024
V pátek 7. a v sobotu 8. června se v Česku uskuteční již páté volby do Evropského parlamentu. Občané budou moci zvolit 21 poslanců, kteří se po dobu dalších 5 let budou podílet na rozhodování o podobě evropské legislativy.
Před volbami se bohužel dezinformace či polopravdy mohou v online světě šířit častěji než obvykle. Nové technologie umožnily nepřátelským aktérům šířit dezinformace a manipulovat s informacemi v dosud nevídaném rozsahu a rychlosti. Dezinformace přicházejí nejčastěji ze strany Ruska nebo Číny a šíří se převážně v rámci uzavřených skupin na sociálních sítích Facebook nebo Telegram. Velmi častým kanálem pro šíření dezinformací jsou i diskuzní vlákna na těchto sítích nebo pod zpravodajskými weby.
Aby jakákoli volba byla vaše:
- Buďte kritičtí k tomu, co čtete online.
- Pamatujte na to, že video i zvuk je možné upravovat.
- Ověřujte si informace u více zdrojů a důvěřujte těm spolehlivým.
- Nesdílejte informace, o kterých máte pochybnosti.
Na vašem hlasu záleží. Chraňte se před manipulací.
Informace o volbách do Evropského parlamentu → https://evropske-volby.eu/