Hlavní obsah
Lidé a společnost

Dvě výročí Zdeňka Mastníka

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: FOTO: Pixabay

předávání státního vyznamenání

1. 7. 11:31

25 let od státního vyznamenání a 15 let od úmrtí

Článek

28. října 1998 obdržel od prezidenta republiky Václava Havla státní vyznamenání „Za zásluhy o republiku“ významný koryčanský občan Zdeněk Mastník, který se svou prací v exilu též zasloužil o společenské změny, které u nás nastaly po listopadu 1989.

Zdeněk Mastník se narodil v Miloticích, od svých šesti měsíců žil s rodiči v Koryčanech, kde jeho otec byl řídícím na chlapecké škole a matka učitelka. Vystudoval gymnázium v Kyjově a po dalších studiích po válce pracoval v Mezinárodním svazu studentstva (MSS). Po jeho vystoupení na pařížském kongresu MSS, kde odtajnil obsahy dopisů slovenských matek o únosech jejich synů do SSSR, se dostal do hledáčku Státní tajné bezpečnosti. Po varování od přátel, ještě než mu stihli zadržet pas, s pomocí sekretáře ministra Jana Masaryka před vánocemi 1947 odcestoval do Londýna. Když se v únoru 1948 definitivně dostali k moci komunisti, zpět se již nevrátil.

Externě začal pracovat ve sportovním vysílání britského rozhlasu BBC, spolupracoval také s americkou tiskovou kanceláří „Foreign News Service Press“, předchůdkyní rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Jako reportér začínal jezdit po uprchlických táborech Německa a Rakouska a dělal rozhovory s příchozími emigranty. V Londýně založil agenturu „Czechoslovak Student Information Service“, která hledala v uprchlických táborech v Evropě doporučení pro studijní stipendia. V té době se oženil s Helenou Polívkovou, která byla za války příslušnicí britské armády (s nášivkou Czechoslovakia na uniformě) na Blízkém východě, a které se až napodruhé podařil útěk z ČSR na Západ. V roce 1950 založil firmu „Interpress Ltd.“, která distribuovala českou a slovenskou literaturu do zahraničí, hlavně na univerzity. V průběhu času šířila literaturu odpůrců komunistických režimů do zemí sovětského bloku.

V roce 1952 získal trvalé místo v BBC, vysílal pořad „Volá Londýn – pořad Týden v Británii pro Vás připravil Pavel Holan (pseudonym)“. Od roku 1969 až do roku 1979 byl vedoucím české sekce zahraničního vysílání BBC.

V Londýně u katedrály sv. Pavla v roce 1967 otevřel knižní obchod, kde návštěvníkům z Východu byly rozdávány zdarma knihy vycházející na Západě o jejich zemích v rodných jazycích. Po roce 1990 knihy, které zbyly, věnoval Národní knihovně, Památníku národního písemnictví a knihovně Libri prohibiti.

Zdeněk Mastník zemřel 10. dubna 2008 v Praze ve věku nedožitých 88 let. Urna s jeho ostatky je uložena na koryčanském hřbitově na hrobě rodičů. Čest jeho památce.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz